V košickom Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) ho využívajú od začiatku pandémie, aby poskytli zdravotnú starostlivosť aj tým najkritickejším covidovým pacientom.
„S pomocou tohto prístroja dokážeme zachrániť ľudské životy, lebo slúži ako dočasná náhrada srdca a pľúc. Obvykle sa používa, keď pacientovi zlyháva srdce, ale teraz počas pandémie ho využívame aj pri zlyhávaní pľúc. Pľúca totiž pri veľmi ťažkom poškodení nie sú schopné zabezpečovať okysličovanie krvi. Zjednodušene povedané - tento prístroj pacientovi dočasne dokáže nahradiť oba orgány,“ uviedol Lukačin.
Primárka Janka Beňová zdôraznila, že od roku 2017 ECMO použili v 77 prípadoch a zatiaľ najviac - pri 23 pacientov - práve v tomto roku. „Primárne slúži ako náhrada srdca, lebo je takou pumpou, ktorá v čase, keď srdce zlyháva po ťažkých operačných výkonoch, zabezpečuje dodávku krvi a kyslíka do organizmu. Jeden z prístrojov sme zapožičali aj do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, ktorá počas pandémie prebrala hlavnú záťaž a stala červenou nemocnicou. V prípade potreby náš tím pacienta napojí, riadi liečbu a zároveň vzdeláva kolegov,“ povedala Beňová.