Dubajba podpísal príslušné dokumenty v budove volebnej komisie v hlavnom meste Tripolis, a to deň pred uzávierkou registrácií.
O funkciu prezidenta sa uchádzajú aj predseda parlamentu Akíla Sálih Ísá, jeho spojenec poľný maršal a vojenský vodca východnej časti krajiny Chalífa Haftar, ale aj Sajf Islám Kaddáfí, syn zabitého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.
Líbyu zachvátil chaos po povstaní podporenom Severoatlantickou alianciou v roku 2011, počas ktorého zvrhli a neskôr zabili dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího.
Krajina sa v posledných rokoch rozdelila medzi súperiace vlády sídliace na východe a západe, ktoré podporovali rôzne ozbrojené skupiny a zahraničné vlády. Haftara, ktorého kritici vinili zo snahy nastoliť v Líbyi vojenskú diktatúru, vojensky podporovali Spojené arabské emiráty, Rusko, Egypt a Francúzsko, zatiaľ čo Turecko poskytovalo vojenskú pomoc medzinárodne uznávanej vláde v Tripolise.
V marci tohto roka sa moci – na základe októbrového prímeria medzi súperiacimi frakciami – ujala nová dočasná vláda národnej jednoty, ktorá má doviesť Líbyu k parlamentným a prezidentským voľbám.