Zatiaľ čo v hlavnom meste vyšlo do ulíc iba zopár stoviek ľudí, v metropole východného Slovenska ich podľa organizátorov defilovalo až 80-tisíc. Na Národný pochod za život prišli do Košíc desaťtisíce ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud ešte nenarodených detí a fungovania rodín. Hoci zástup ľudí, v ktorom bolo ja 18 biskupov, sa zmerať nedalo, najväčší transparent v rukách pochodujúcich určite zapíšu do Knihy slovenských rekordov. Podľa organizátorov bol síce široký len 1,5 metra, ale dlhý až pol kilometra! Niet divu, že pri tom obrovskom nátresku nevydržal celý a roztrhol sa...
„Na tomto transparente je prepísaná encyklika Jána Pavla II. s názvom Evangelium Vitae, ktorá bola publikovaná 5. marca 1995. Venuje sa ochrane ľudského života. Pracovalo na nej približne 30 spoločenstiev najmä z východného Slovenska,“ povedal jeden z organizátorov Dušan Škarla. Text prepisovali na podšívku a jednotlivé články na niekoľkometrových pásoch postupne zošili v košickej centrále.
„Prišiel som aj s dcérami-dvojičkami Luciou a Alžbetou (7) podporiť tradičnú rodinu,“ povedal v kroji a s harmonikou Ondrej Matisovský (37) z Pečovskej Novej Vsi. Rádová sestra Bonaventúra (60) zo Žiliny zaveršovala aj básničku: „Rodina, to vždy bolí. Ocko, mama, deti a nikto tretí!“ Ako dodala, verí v ľudský život a želá si, aby boli ľudia len šťastní a mali úctu k životu. V podobnom duchu sa vyjadrovali vlastne všetci, ktorí merali cestu aj naprieč republikou.
„Je veľmi dôležité, najmä v dnešnej dobe, vyjadriť svoj názor, aby aj ešte nenarodené deti mali právo na život,“ povedala Dana (24) zo Zvolena. A o toto organizátorom masového pochodu v Košiciach išlo. V rámci programu jeho účastníci prijali manifest, v ktorom súčasný stav a voľnosť potratov považujú za veľmi vážny. V manifeste vyzývajú i ku konkrétnym činom, aby sa všetci postavili za ochranu každého jedného človeka, aj toho nenarodeného.
Policajné manévre kvôli Dúhovému pochodu
Svoj pochod si zažilo v sobotu aj hlavné mesto. Gayovia, lesby a príslušníci sexuálnych menšín demonštrovali za svoje práva na pochode Dúhový pride. Niekoľko stoviek pochodujúcich strážili stovky mužov zákona, policajti na koňoch, riečna polícia a dokonca aj vládna letka. Na bezpečnosť niekoľkých stoviek účastníkov pochodu dohliadali aj desiatky maskovaných ťakoodencov..
Bubnovanie a skandovanie pochodujúcich sa ozývalo Bratislavou niekoľko hodín. Homosexuáli mávali transparentmi, akciu spestrili alegorické vozy. Za svoje práva prišli na Dúhový pochod pochodovať aj Barbora a Lívia. Obe sa v bielych svadobných šatách vyvážali na kabriolete plnom dúhových farieb. „Všetci ľudia si zaslúžia rovnaké zaobchádzanie, sexuálne menšiny nevynímajúc. Za svoju orientáciu sa nemôže nikto hanbiť,“ povedala Barbora a dala partnerke pusu.
Na akcii sa ukázali aj politici - okrem primátora Milana Ftáčnika prišli aj Monika Flašíková-Beňová či poslanci Martin Poliačik, Jozef Viskupič, Juraj Droba a Peter Polák. S otázkou, načo bolo na pochod nasadené také množstvo ťažkoodencov, sme sa obrátili na policajnú hovorkyňu Tatianu Kurucovú. V stanovisku iba uviedla, že polícia bola na akciu pripravená a odmietla sa vyjadriť k počtu mužov zákona v akcii, ako aj k sume, koľko tieto manévre stáli.