V rodičovskom dome má 27 chovných párov a okrem radosti mu priniesli aj zlaté medaily. Na šampionáte v Maďarsku totiž krásne operence získali až 10 titulov. Gabriel (38) s úsmevom priznáva, že svojmu koníčku sa venuje už 31 rokov. „Priviedol ma k tomu ako sedemročného chlapca môj nebohý starý otec, ktorý choval holuby, bažanty a neskôr papagáje,“ spomína na začiatky.
Keďže s rodinou býva v bytovke, krásne operence má u svojich rodičov v rodinnom dome. „Za tú toleranciu som im nesmierne vďačný,“ pochvaľuje si Gabriel a ukazuje svoje vtáčie kráľovstvo. Prezradil, že začínal chovom anduliek a korel, a potom sa jeho vtáčia rodina utešene rozrástla aj o ďalšie druhy.
Kŕmi ich dve hodiny
„V súčasnosti mám 27 chovných párov, a to alexandre - malé a rôzne mutácie, alexandre fúzaté, papagáje spevavé rôzne mutácie, papagáje mnohofarebné, neofémy modrohlavé violety, neofémy bourkove mutačné a ružovobruché,“ vyratúva svoje vtáčie lásky. Len kŕmenie mu denne zaberie takmer dve hodiny.
Úspešný chovateľ je od roku 2014 členom Organizácie chovateľov exotických vtákov v maďarskom Móri a so svojimi milovanými operencami začal chodiť aj na súťaže. Tam to pritom nie je med lízať - prísni porotcovia hodnotia totiž množstvo faktorov, potrebných na víťazstvo. „Posudzujú sa veľkosť, kondícia, farba, postava a podobne,“ opisuje Gabriel. Pre pandémiu však súťaže minulý rok dostali stopku.
O to väčšiu radosť mal z jej tohtoročného návratu na začiatku októbra. V Móri dosiahol jedno prvé, dve druhé a jedno tretie miesto. Vrchol prišiel až v maďarskej metropole, kde zvíťazil s alexandrami malými a fúzatými. „Na majstrovstvách Maďarska v Budapešti moje operence obsadili 10 prvých miest a trikrát druhé miesto, pričom som získal aj cenu rakúskych posudzovateľov,“ dodáva s hrdosťou.
Neoféma Bourkova
- papagáj z čeľade Psittaculidae
- výskyt: Austrália
- dĺžka:18-23 cm
- hmotnosť: 42-49 g
- meno dostal po Richardovi Bourkovi, guvernérovi Nového Južného Walesu