Minister financií Igor Matovič v pondelok večer predstavil štvrtý a posledný diel svojej daňovej revolúcie a zameral sa predovšetkým na živnostníkov, ktorí podľa neho platia do štátneho rozpočtu nepomerne menej oproti zamestnancom. Ako navrhuje Matovič riešiť túto situáciu, aký to bude mať efekt na štátny rozpočet a čo si o jeho návrhoch myslia odborníci?
Podľa ministra financií je dnešný daňový a odvodový systém nastavený nespravodlivo voči zamestnancom. „To, ako máme dnes nastavený systém, je mimoriadne nespravodlivé, je to bordel a absolútny chaos,“ vyhlásil Matovič. Navrhol preto, aby živnostníci po novom platili buď bežnú 19-percentnú daň, alebo paušálnu daň vo výške 29 %. V rámci nej by si mohli vybrať, či ju budú platiť raz ročne, alebo formou zrážkovej dane.
Čo z toho bude mať štátny rozpočet? Matovič priznáva, že nie veľa. „Chystám sa na najhoršie, že z toho nezískame nič, ale dúfam v najlepšie,“ povedal. Matovič navrhol okrem toho aj zníženie DPH pre reštaurácie na 10 % zo súčasných dvadsiatich. Na oplátku od reštaurácií ale chce, aby paušálne účtovali a deklarovali 9-percentný tringelt, a tiež aby ponúkali polovičné porcie z každého jedla, ktoré majú v ponuke.
Matovič dehonestuje a démonizuje živnostníkov
Martin Halás, ekonomický analytik
- Matovič stavia proti sebe zamestnancov a SZČO. Pritom práve živnostníci a aktuálny systém paušálnych daní pomáhali držať zamestnanosť na Slovensku. Namiesto postihovania a dehonestácie živnostníkov sa mal zamerať na skutočne spravodlivo nastavené dane. Veľké spoločnosti a skutočne bohatí ľudia si prelievajú peniaze mimo Slovenska.
Matovič odprezentoval, akoby celý štát bol na pleciach zamestnancov na úkor SZČO. Živnostníci sú pritom ľudia, ktorí sa snažia aktívne podnikať, ručia celým svojím majetkom a ich príjem je v mnoho prípadoch tak nízky, že by bol pod hranicou minimálnej mzdy. Naproti tomu, zníženie DPH je výborným signálom. Nerozumiem len výpočtu výšky tringeltu, podľa mňa nie je reálny mimo Bratislavy.