Predmetom rokovaní bude boj proti terorizmu a súčasná humanitárna kríza v Afganistane, informovala v stredu agentúra AFP. Katarské rozhovory majú potrvať dva týždne. Americkú delegáciu na nich povedie osobitný americký vyslanec pre Afganistan Tom West. Pôjde o druhé takéto rokovania odvtedy, čo fundamentalisti z Talibanu prevzali vládu v Kábule.
Vyslanec West minulý týždeň zopakoval americké podmienky pre poskytnutie finančnej a diplomatickej podpory talibanskej vláde. Podľa týchto podmienok by talibovia mali bojovať proti terorizmu, vytvoriť inkluzívnu vládu, rešpektovať práva menšín a žien a zaručiť im rovnocenný prístup ku vzdelaniu a zamestnaniu. Kým sa tieto otázky nepodarí vyriešiť, budú Spojené štáty poskytovať Afganistanu len dodávky humanitárnej pomoci.
Podľa hovorcu amerického rezortu diplomacie Neda Pricea sa na budúcotýždňových rokovaniach v katarskej Dauhe bude hovoriť o protiteroristických operáciách voči tzv. Islamskému štátu a al-Káide v Afganistane, o podpore zdevastovanej afganskej ekonomiky a o pokračovaní evakuácií občanov USA a Afgancov, ktorí v uplynulých 20 rokoch spolupracovali so zahraničnými jednotkami.
Prvé rokovania medzi zástupcami Spojených štátov a Talibanu od augustového stiahnutia sa amerických síl z Afganistanu prebehli v Katare už 9.–10. októbra. Vyslanec Tom West sa následne pred dvoma týždňami stretol s talibanskými vyjednávačmi v Pakistane.
Nová vláda Talibanu zatiaľ nezískala uznanie medzinárodného spoločenstva, ktoré čaká, aké budú jej ďalšie kroky. Predstavitelia fundamentalistického hnutia sľubujú, že tento raz budú vládnuť umiernenejšie, než tomu bolo v 90. rokoch, keď v Afganistane zaviedli tvrdý islamistický režim.
Od Spojených štátov Taliban požaduje predovšetkým uvoľnenie miliárd dolárov patriacich afganskej centrálnej banke, ktoré Washington zablokoval po zvrhnutí Západom podporovanej vlády v Kábule z augusta tohto roku. Vláda Talibanu sa v súčasnosti pokúša získať v zahraničí prostriedky na riešenie akútnej ekonomickej a potravinovej krízy v Afganistane.