Sajf Islám, ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu hľadá za údajné vojnové zločiny, sa do volieb zaregistroval 14. novembra.
Syn zabitého diktátora je medzi 25 kandidátmi, ktorých volebná komisia zamietla. Z predbežného zoznamu boli vyradení na základe právnych dôvodov a informácií od prokuratúry, polície alebo úradu pre udeľovanie pasov a občianstva. Podľa komisie kandidáti "nesplnili nutné podmienky a neodovzdali potrebné dokumenty".
V prípade Sajfa Isláma komisia poukázala na to, že paragrafy volebného zákona stanovujú, že kandidáti "nesmú byť odsúdení za hanebný zločin" a musia predložiť čistý register trestov. Prezidentské voľby sú pokladané za kľúčové a budú pozorne sledované. Pôvodne podalo prihlášku do volieb 98 kandidátov vrátane dvoch žien.
Medzi najvýraznejšími kandidátmi je aj Chalífa Haftar, vojenský vodca východnej časti krajiny a niektorých oblastí juhu. O prezidentský úrad sa uchádzajú tiež dočasný líbyjský premiér Abdal Hamíd Dubajba, ktorého vládu národnej jednoty podporuje OSN, a tiež bývalý minister vnútra Fathí Bášághá. Volebná komisia oznámila, že ich prihlášky do volieb sú platné.
Prezidentské voľby sa budú konať v čase, keď sa Líbya snaží po desaťročí násilia obrátiť stránku a začať novú kapitolu. Násilie sa v krajine bohatej na ropu začalo po tom, čo počas povstania podporovaného Severoatlantickou alianciou (NATO) v roku 2011 bol dlhoročný vodca Kaddáfí zvrhnutý a zabitý.
Sajf Islám, ktorého miesto pobytu bolo niekoľko mesiacov držané v tajnosti, prekvapil oznámením, že sa bude uchádzať o prezidentský úrad. A stal sa aj prvým výrazným kandidátom, ktorý sa prihlásil do volieb. Súd v Tripolise ho odsúdil na smrť za zločiny spáchané počas povstania, ktoré zvrhlo jeho otca. Neskôr mu súperiaca vláda na východe Líbye udelila milosť.
V júli sa po rokoch v ústraní vynoril na verejnosti a denníku The New York Times povedal, že plánuje politický návrat. V zriedkavom interview uviedol, že po desaťročí chaosu chce "obnoviť stratenú jednotu" Líbye.