Rozsudok odvolacieho súdu je právoplatný. Američana súd po odpykaní trestu vyhostil zo Slovenska na 15 rokov. Na pojednávaní v utorok obhajca obžalovaného žiadal jeho klienta oslobodiť spod obžaloby.
Američan v máji pred súdom tvrdil, že sa sám cíti byť podvedený mužom, ktorý sa vydáva za Francúza a s ktorým sa poznali len dva mesiace. "Som nevinný, bol som len pomocníkom a netušil som, že páchame trestnú činnosť," tvrdil Maurice Esova Elinge. Prvostupňový súd Američana pôvodne poslal do väzenia na 12 rokov.
Podľa súdu Američan a muž vydávajúci sa za Francúza počas niekoľkých stretnutí nahovorili slovenskému podnikateľovi a jeho známej, že majú k dispozícii dva milióny pravých eur, ktoré pochádzajú z dotácie americkej vlády. Peniaze však podľa nich boli začiernené a zatiaľ sa nedali použiť. Tvrdili, že poznajú špeciálny chemický postup, ktorým ich vyčistia. Polícia v novembri 2011 v Bratislave zatkla a z podvodu obvinila Francúza a Američana. V policajných celách skončili krátko po tom, ako v hotelovej izbe na Bajkalskej ulici v Bratislave s falošnými bankovkami predstierali ich čistenie. Podľa súdu sa tak chceli dostať k sume 500-tisíc eur.
Počas vyšetrovania vyšlo najavo, že obvinený, vystupujúci ako Francúz Francois Diesse (48), má falošné doklady,. Slovenské orgány dodnes nepoznajú jeho skutočnú identitu. K účasti na podvode sa tento muž priznal. Súd schválil jeho dohodu s prokurátorom o vine a treste a poslal ho za mreže na sedem rokov.
Pri "čistení peňazí" aj policajný agent
Obvinení sa s ľuďmi, od ktorých lákali peniaze, stretli v rôznych hoteloch na Slovensku s ukážkou "vyčistenia začiernených bankoviek" - v skutočnosti papierov narezaných vo veľkosti 500 a 100-eurových bankoviek. Na to, aby mohlo prebehnúť „čistenie peňazí“, obvinení potrebovali pravé bankovky. Tvrdili, že za pomoci pravých bankoviek a chemického postupu sú schopní začiernené bankovky vyčistiť. Za tento proces sľúbili ľuďom províziu 30 percent. Na „čistenie bankoviek“ mala byť použitá chemická látka, ktorú mali aplikovať medzi pravé a začiernené bankovky a potom vkladať do balíčkov. Takto zabalené pravé bankovky spolu so začiernenými bankovkami mali zostať neotvorené v neustálenom chemickom roztoku minimálne 24 hodín. Cudzinci však netušili, že pri "čistení" je okrem podnikateľa a jeho známej aj policajný agent. Kukláči podozrivých zadržali, keď sa pod zámienkou vynesenia odpadu (vytvoreného počas "čistenia") jeden z cudzincov pokúšal vyniesť takmer 500-tisíc eur. Ak by polícia včas nezasiahla, mužom by sa pravé bankovky mohlo podariť z hotela vyniesť.