Výnimku tvoria onkologickí pacienti a pacienti, ktorým sa poskytuje biologická liečba. Príkaz ministerstva neobmedzí prevádzku vakcinačného centra. Nemocnica má aktuálne plne obsadenú kapacitu reprofilizovaných COVID lôžok.
Ako informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK, pod ktorú levočská nemocnica patrí, nemocnica dostala od MZ SR príkaz, na základe ktorého sa mení rozsah poskytovaných opatrení vykonávania hospodárskej mobilizácie. „Na základe rozhodnutia MZ SR budeme v lôžkovej časti poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Toto rozhodnutie sa netýka pacientov, ktorým sa poskytuje zdravotná starostlivosť v súvislosti s liečbou onkologického ochorenia. Výnimkou sú taktiež pacienti, ktorým sa poskytuje biologická liečba. Toto rozhodnutie platí počas trvania mimoriadnej situácie,“ informoval riaditeľ levočskej nemocnice František Lešundák.
Na internom oddelení sa k dnešnému dňu levočská nemocnica stará o 23 COVID pozitívnych pacientov, čo predstavuje presnú obsadenosť reprofilizovaných lôžok pre týchto pacientov. „Ďalším ôsmim pacientom s ochorením COVID-19 je poskytovaná zdravotná starostlivosť na psychiatrickom oddelení. Celkovo má nemocnica 15 na nový koronavírus pozitívnych zamestnancov a traja sú v karanténe,“ dodala Pavlíková.
Obmedzuje aj nemocnica v Kežmarku a v Skalici
Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky mení rozsah vykonávania opatrení hospodárskej mobilizácie. V lôžkovej časti bude poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Výnimku tvoria onkologickí pacienti a pacienti, ktorým sa poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba. Informovala o tom hovorkyňa skupiny Agel Martina Pavliková.
„Na základe rozhodnutia MZ SR budeme v lôžkovej časti poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Toto rozhodnutie sa netýka pacientov, ktorým sa poskytuje zdravotná starostlivosť v súvislosti s liečbou onkologického ochorenia. Výnimkou sú taktiež pacienti, ktorým sa poskytuje biologická liečba alebo dialyzačná liečba. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú vyčlenené štyri lôžka s možnosťou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu, čo je v našom prípade maximálny počet lôžok. Toto rozhodnutie platí počas trvania mimoriadnej situácie,“ informoval riaditeľ kežmarskej nemocnice František Lešundák.
Kežmarská nemocnica sa k dnešnému dňu stará celkovo o 25 pacientov s ochorením COVID-19. Traja potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a jeden pacient potrebuje liečbu formou high flow. Deväť pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 je hospitalizovaných na kyslíkových lôžkach oddelenia dlhodobo chorých, ktorého prevádzka sa tiež musela prispôsobiť aktuálnej situácii.