Výsledná podoba lockdownu, ktorý v stredu večer ohlásil premiér Eduard Heger (45) a ktorý vstúpil do platnosti o polnoci zo stredy na štvrtok, je taká oklieštená, že mnohí spochybňujú, či vôbec ide o lockdown. Objavilo sa navyše viacero problémových oblastí a opatrení, ktoré odborníkom kolú oči, a málokto rozumie tomu, prečo sa do súboru opatrení dostali v takejto podobe.
Dva týždne rozhodne nestačia
Hoci konzílium a tiež nezávislí odborníci vytrvalo hovorili o potrebe trojtýždňového lockdownu, vláda nakoniec schválila lockdown zatiaľ len na dva týždne. Vláda chce síce podľa Hegera situáciu opätovne preskúmať po desiatich dňoch a rozhodnúť sa, či lockdown nebude treba predĺžiť, no podľa odborníkov sa za taký krátky čas nič neukáže a lockdown bude treba aj tak predĺžiť. Nie je jasné, kto vo vláde presadil oklieštenie lockdownu na dva týždne, no názor odborníkov je v tomto jednoznačný.
Ide podľa nich o príliš krátky čas a rozhodnutie vlády je aj v tomto bode alibistické a nesprávne. Je síce podľa nich pekné, že vláda chce situáciu po desiatich dňoch prehodnocovať, v tom čase však ešte nebude veľmi čo prehodnocovať.“ Vláda chce po desiatich dňoch prehodnocovať situáciu, no je pritom takmer isté, že do desiatich dní ešte nebude vidno žiadne zmeny a bude potrebné tieto opatrenia opäť predĺžiť, aby sa zmena prejavila,“ vyjadrila sa pre Nový Čas epidemiologička a členka konzília Zuzana Krištúfková.
„Nech prehodnocujú, na tom nie je nič zlé, ale už dnes vieme povedať, že po desiatich dňoch nebudeme vidieť ešte žiaden efekt. Treba ľuďom jasne povedať, že dva týždne určite nebudú stačiť na to, aby sa to zlomilo. Dupľom, keď tie opatrenia uvoľnili a deti nebudú doma. Čím prísnejšie opatrenia dnes prijmeme, tým rýchlejšie budeme vidieť ich efekt,“ dodala odborníčka.