Vesmírni bádatelia tento týždeň spustili misiu, v rámci ktorej má kozmická sonda nárazom do asteroidu otestovať ochranu planéty Zem pred možnou zrážkou.
Sonda má niekedy na prelome septembra a októbra budúceho roku rýchlosťou 6,7 kilometra za sekundu dopadnúť na povrch Dimorfa – mesiaca oveľa väčšej planétky Didymos – s cieľom zmeniť jeho obežnú dráhu. Dimorfos a Didymos obiehajú okolo Slnka spoločne.
Vedci počas uplynulého týždňa tiež apelovali na britskú vládu, aby pridala chobotnice, kraby a homáre na zoznam chránených organizmov. Podnietil ich k tomu objav, že zmienené tvory dokážu pociťovať bolesť a strach či rozpoznať, keď sa im ubližuje.
Britská vláda si objednala nezávislú štúdiu, keďže desaťnožce z radu kôrovcov – vrátane krabov, homárov a rakov –, ako aj hlavonožce vrátane chobotníc, kalmárov a sépií doteraz neboli podľa pripravovaného britského zákona o ochrane zvierat považované za cítiace tvory. Predmetný návrh zákona sa na tieto organizmy nevzťahoval ani napriek tomu, že tieto živočíchy majú vyvinutý komplexný centrálny nervový systém – jeden z kľúčových znakov schopnosti vnímať.
Autori štúdie sa tiež vyslovili proti mnohým praktikám týkajúcim sa obchodovania s týmito živočíchmi, ktoré vplývajú na ich životné pocity. Ide napríklad o predaj živých kôrovcov neškoleným a neodborným pracovníkom či extrémne metódy zabíjania týchto tvorov, ako je varenie zaživa bez predošlého omráčenia.