Výskyt nového variantu
Podľa juhoafrického vedca Tulia de Oliveiry, ktorý je tiež členom tímu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) monitorujúceho nové varianty, bol prvýkrát detekovaný 12. novembra. Odvtedy sa podieľa na prudkom rozmachu koronavírusovej infekcie v Juhoafrickej republike, hoci tam zatiaľ počty odhalených nákaz zostávajú relatívne nízke. Prvotné zistenia nasvedčujú tomu, že sa šíri najmä v najľudnatejšej provincii Gauteng, podľa denníka Financial Times začal rýchlo dominovať medzi sekvencovanými vzorkami koronavírusu.
Okrem JAR bol zachytený aj v Botswane a Hongkongu, kam ho zrejme zavliekol cestujúci z Juhoafrickej republiky. Prvý výskyt v piatok oznámil Izrael, pričom nakazeným je podľa vyhlásenia ministerstva zdravotníctva človek, ktorý pricestoval z Malawi. Podľa Daily Mail sa variant vyskytol aj v Belgicku.
Vlastnosti B.1.1.529
Okolo vlastností B.1.1.529 v tejto chvíli panuje značná miera neistoty, doterajšie poznatky však podľa mnohých odborníkov sú dôvodom na znepokojenie a ďalšie bádanie. Varovania vyplývajú najmä z veľkého počtu mutácií, ktorý by mohol mať za následok väčšiu nákazlivosť a schopnosť obchádzať ľudskú imunitu. Odborníci tvrdia, že je to „najhorší variant, aký kedy videli“.
Vedci odhalili 32 mutácií v takzvanom spike proteíne, čo je prvok, ktorý koronavírusu pomáha prenikať do ľudských buniek. Spike proteín je zároveň časťou vírusu, ktorá u väčšiny súčasných vakcín slúži ako prostriedok na vybudovanie imunity voči vírusu SARS-CoV-2. Noviny Daily Mail píšu, že pretože spike proteín vyzerá na novom kmeni tak odlišne, imunitný systém tela môže mať problém ho rozpoznať a bojovať proti nemu.
Podľa denníka The Guardian je počet detekovaných mutácií v tomto smere zhruba dvojnásobný oproti koronavírusovému variantu delta, ktorý je spájaný s tohtoročnými silnými vlnami pandémie v Indii, Európe či Spojených štátoch.