Najväčšie obavy sú momentálne spojené s novým variantom omikron. Podľa vedcov ide o dosiaľ najnebezpečnejšiu mutáciu, a hoci o tomto variante zatiaľ veľa nevieme, vyzerá to, že sa šíri omnoho rýchlejšie, a má tiež horšie následky. Okrem toho, stále nie je isté, ako reaguje na vakcíny. Prvýkrát ho sekvenovali v Juhoafrickej republike (JAR), no podľa najnovších správ sa už objavil aj v mnohých krajinách Európy. Prvý prípad tohto variantu už riešia dokonca aj v Českej republike, ale tiež vo Veľkej Británii, v Nemecku, Belgicku a ďalších európskych krajinách.
Posunom oproti predchádzajúcim mutáciám je aj to, že omikron zrejme v omnoho vyššej miere napáda mladých ľudí, z ktorých veľká časť má vážny priebeh. Odborníci v Juhoafrickej republike upozornili, že omikron, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila za znepokojujúci, postihuje často mladých ľudí.
"Vidíme teraz výraznú zmenu v demografickom profile pacientov s covidom-19," povedala na tlačovej konferencii ku koronaviru Rudo Mathivhaová, vedúca jednotky intenzívnej starostlivosti nemocnice v johannesburskej štvrti Soweto. "Dostávajú sa k nám mladí ľudia, tridsiatnici aj ľudia medzi dvadsiatimi a tridsiatimi. Niektorí majú mierny priebeh, iní ale závažnú formu a niekedy končia na jednotke intenzívnej starostlivosti," podčiarkla lekárka. Podľa nej nie je asi 65 percent z pacientov očkovaných a väčšina zo zvyšných dostala len prvú dávku vakcíny.
Zatiaľ nie je jasné, do akej miery budú proti tomuto variantu účinné vakcíny a či ich nebude treba upraviť. Európske krajiny sa tak zatiaľ bránia aspoň zákazom letov z juhoafrických krajín. K tomuto kroku už siahlo aj Slovensko.