1. Podvodné reklamy
Po kliknutí vás presmeruje na stránku s podvodným obsahom, ktorá môže propagovať falošný tovar, za ktorý zaplatíte, ale nikdy reálne neuvidíte.
2. Falošné webové stránky
Falošné webové stránky majú veľa podôb. Napríklad by sa mohlo zdať, že renomovaný e-shop spustil samostatnú doménu pre umiestnenie svojich ponúk pre vianočné výpredaje.
3. Falošné darčekové karty a kupóny
Ak vás falošný kupón zláka a kliknete naň, do vášho zariadenia si môžete stiahnuť inštalačný program, ktorý by vám mohol napríklad nainštalovať trójskeho koňa.
4. Podvodné aplikácie
Mnohé e-shopy majú pre zjednodušenie nakupovania vlastné aplikácie. Bohužiaľ, snažia sa ich kopírovať podvodníci. Aplikácie sa tvária ako legitímne, no v skutočnosti môžu zneužiť vaše údaje alebo infikovať váš mobil.
5. Phishingové útoky
Zločinec vám napríklad pošle e-mail, ktorý sa tvári ako zákaznícka podpora predajcu a hovorí vám, že došlo k problému s vašou objednávkou. Ak chcete pokračovať, požiadajú vás o poskytnutie vašich osobných údajov, ktoré môžu obsahovať číslo vašej kreditnej karty a adresu bydliska.
Ako sa chrániť?
• Majte vaše zariadenie vždy zabezpečené bezpečnostným softvérom.
• Neklikajte na podozrivé reklamy. Spoznáte ich tak, že ponúkajú tovar za nereálne nízke ceny alebo obsahujú gramatické chyby.
• Pri e-mailoch si overte odosielateľa správy. Rozkliknite jeho adresu a overte ju s oficiálnou adresou e-shopu.
• Neotvárajte a nesťahujte prílohy z podozrivých e-mailov alebo správ na Whatsappe.
• Skontrolujte protokol HTTPS a bezpečnostný certifikát internetovej stránky, na ktorej chcete nakupovať.
• Nesťahujte si neznáme aplikácie z nedôveryhodných webov.
Viac tipov na bezpečné nakupovanie sa dočítate na stránke Bezpečne na nete.