Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.12.2021 08:00 | Tip od Vás | Slovensko
FotoVáš Tip

Atrakcia v Dedinkách chátrala 11 rokov: Nadišiel jej čas, turisti sa môžu tešíť na leto!

Bude, nebude, bude! Rekonštrukčné práce už nekonečných 11 rokov odstavenej lanovky v Slovenskom raji konečne pokročili a všetko mieri k tomu, že ich čoskoro dokončia.

Prví cestujúci z Dediniek na vápencovú planinu Geravy vo výške 1032 m. n. m. už na jar odvezie vynovená lanovka v retro štýle. Oprava lanovky je po technickej stránke takmer hotová. „Máme aj retrosedačky, treba ich už len zavesiť. Kompletne je vymenená elektroinštalácia, doplnený agregát, lano, kladky, batérie, zabezpečovacie zariadenia. Ostáva urobiť ešte záťažové testy, získať povolenia a licencie, aby sme mohli spustiť prevádzku,“ povedal starosta Dediniek Milan Červenka. Všetko však spomalila pandémia a s ňou spojené obmedzenia. Navyše, minuli sa finančné zdroje.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

„Máme ešte isté požiadavky z dopravného úradu na doplnenie ovládacích stanovísk a preloženie panelov. Vyžiada si to defektoskopiu skrutiek na podperách. Momentálne sme sa dopracovali k sume takmer 906-tisíc eur bez dane. Minutých je 785-tisíc, ale našli sme investora, ktorý sa stane spolupodielnikom na finančnej časti. Chýba nám ešte 63-tisíc eur, ale verím, že všetko zvládneme,“ uviedol Červenka.

Keďže práce majú ukončiť ešte tento rok, v marci chcú prijímať pracovníkov a letná sezóna je podľa starostu reálna. „Pre Dedinky to po vyše 11 rokoch bude znamenať rozvoj turistického ruchu, lebo táto atrakcia určite priláka návštevníkov do Slovenského raja,“ dodal starosta s tým, že v roku 2010 bola zisková, preto očakávajú, že takou bude aj teraz. Obec predpokladá jej celoročnú prevádzku.

PARAMETRE LANOVKY

- vodorovná vzdialenosť: 1887 metrov

- prevýšenie trasy: 241 metrov

- maximálna dopravná rýchlosť: 2,2 metra za sekundu

- počet sedačiek: 146

- prepravná kapacita: 290 osôb za hodinu

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas, kz

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Americký prezident Donald Trump.
Zmenil Donald Trump PLÁNY?! Aha, čo povedal vo svojom vyhlásení
Ošípané v chlieve (ilustračná fotografia).
Slintačka a krívačka pri hraniciach so Slovenskom: Je dôvod na obavy aj na našom území?
Otvorenie kreatívneho centra RTVS -Arténa v Mlynskej doline v Bratislave.
Novozvolený predseda prehovoril: Prečo si Rada Fondu na podporu umenia prešla zásadnými zmenami?
Taliansky tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona.
Foto
Calzona oznámil nomináciu na dvojzápas so Slovinskom: Vyškrtnúť musel opory!
Kanye West.
Foto
Kanye West opäť šokoval: Sila, čo požaduje od 5-ročných chlapcov! To myslí vážne?
Pred podpisom zmluvy skontrolujte výšku nájomného aj poplatky za energie.
Foto
Veľký PREHĽAD po Slovensku: Koľko stojí nájom bytu?! Ceny stúpli až o 20 %
V Kirgizsku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby (ilustračný obrázok)
Vyriešil sa spor, ktorý sa vliekol od rozpadu Sovietskeho zväzu: Prezidenti podpísali dohodu!
Prezident USA Donald Trump.
Trump sa vyhráža Európskej únii: 200% clá na TIETO produkty?!
(ilustračné foto)
ZVERSTVO ruskej armády: Strašné, čoho sa mali dopustiť na zajatcoch!
(ilustračné foto).
Na východe Slovenska HOREL človek! Muž skončil v nemocnici s hrozivými následkami
Netanjahu čoskoro navštívi Maďarsko, zatykač ICC sa nebude brať do úvahy
Netanjahu navštívi Maďarsko, je na neho vydaný medzinárodný zatykač: Vláda prezradila, čo spraví!
(ilustračné foto)
Ministerstvo varuje pred FALOŠNOU vládnou stránkou: Čo robiť, ak dostanete podozrivú výzvu?