Pôvodný padol za obeť prvej svetovej vojne. V okolí Nižnej Polianky v roku 1914 prebiehali najtvrdšie boje na území dnešného Slovenska medzi ruskou a rakúsko-uhorskou armádou. Vojská našej monarchie potrebovali spevniť zákopy, tak použili drevo z kostolíka. Domáci sa ho rozhodli obnoviť, aj keď v zmenšenej podobe.
„V budapeštianskom historickom múzeu sme našli jednu fotku kostolíka. Už skôr som sa pohrával s myšlienkou postaviť jeho kópiu,“ hovorí starosta Nižnej Polianky Ján Cundra.
„A keďže máme dobrú spoluprácu s dedinami v poľskom prihraničí, vytvorili sme projekt v rámci programu Európskej únie Intereg na vybudovanie vernej zmenšenej podoby nášho gréckokatolíckeho skvostu,” dodal starosta s tým, že ani pôvodný chrám nepostavili priamo v dedine, ale v 19. storočí miestni usporiadali zbierku a kúpili ho v Poľsku. Následne kostolík rozobrali a priviezli na východ Slovenska. Lenže potom padol za obeť vojnovej mašinérii a nedostatku surovín. Po vyše sto rokoch však opäť stojí v dedine.
Kópiu vytvorili v priebehu troch mesiacov. „Je z jedľového dreva. Má 25 štvorcových metrov,” vysvetlil starosta. Výstavba chrámu stála 54-tisíc eur. Stojí na priestranstve pred obecným úradom. Turistov, ktorí sa pri ňom už pristavujú, doň púšťať nebudú. Dvierka slúžia len na to, aby sa dostali dovnútra robotníci, lebo chrám mienia osvetliť.
Svätostánok v Nižnej Polianke
Výška: 6,5 m
Dĺžka: 7,5 m
Šírka: 3,5 m
Cena: 54 000 €