"Osobám, ktoré nie sú plne zaočkované alebo nemajú potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 a ktorým hrozí, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh ochorenia a zomrú, vrátane ľudí vo veku 60 rokov alebo starších či tých, ktorí majú pridružené ochorenia (napr. srdcové choroby, rakovinu a cukrovku), by sa malo odporučiť, aby cestovanie do oblastí, v ktorých došlo ku komunitnému prenosu koronavírusu, nateraz odložili," uviedla WHO.
WHO eviduje, že čoraz väčší počet krajín zavádza cestovné obmedzenia vrátane dočasného zákazu príchodov z krajín, kde sa tento variant už objavil. Podľa WHO zaviedlo do nedele takéto obmedzenia už približne 56 krajín v snahe oddialiť tak, aby bol na ich územie zavlečený nový koronavírusový variant.
"Očakáva sa, že variant omikron bude detegovaný v čoraz väčšom počte krajín, keďže ich úrady zintenzívnia svoje aktivity v oblasti sekvenovania a monitorovania šírenia nového variantu," uvádza sa v správe WHO. Podľa WHO však plošné zákazy cestovania "môžu odradiť niektoré krajiny od hlásenia a zdieľania epidemiologických dát či údajov týkajúcich sa sekvenovania".
WHO vo svojom najnovšom usmernení zopakovala odporúčanie, aby krajiny pri implementácii cestovných obmedzení uplatňovali "prístup založený na dôkazoch a rizikách".
Nový variant omikron po prvý raz hlásili 24. novembra z JAR. Odvtedy ho zaznamenali aj v ďalších krajinách v južnej časti Afriky, ako aj v Hongkongu, Izraeli a mnohých európskych krajinách. Viaceré štáty v súčasnosti prijímajú v súvislosti s ním obmedzenia vrátane rušenia leteckých spojení z krajín južnej Afriky.