Počas híringu pred členmi Podvýboru pre Európu, energetiku, životné prostredie a kybernetiku poskytli prehľad toho, akú prácu vykonávajú na podporu demokracie a uplatňovania práva v strednej Európe.
"Hovorili sme o tom, že demokracia je v kríze nielen v strednej Európe, a že všetky demokratické sily sa musia spojiť na jej obranu. Úlohu miest v tomto zápase vnímam ako kľúčovú, najmä čo sa týka budovania dôvery ľudí vo verejné inštitúcie, ktorá je veľmi nízka," priblížil na sociálnej sieti Vallo.
Ako vo svojom prejave uviedol, v Bratislave sa o to mesto snaží prostredníctvom transparentnosti, kvalitných a dostupných služieb a citlivou komunikáciou, zvlášť počas aktuálnej pandémie COVID-19. "Keď zlyhávajú vlády, ochrana demokratických hodnôt prechádza na samosprávy, na ich lídrov a líderky. Mestá prirodzene združujú časť populácie otvorenú novým impulzom a inováciám," skonštatoval šéf bratislavskej samosprávy.
Mestá podľa neho môžu ovplyvniť každodenný život ich obyvateľov, ale môžu zásadne meniť aj ich postoje a vytvárať demokratický front voči populizmu a chaosu.