Znamenalo to, že pravá vianočná nálada už mohla prepuknúť naplno. V nejednej rodine sa vyťahovali dobre strážené krabice s vianočnými ozdobami, ktoré doslova patria k rodinným pokladom. Krásne, ručne zdobené vianočné gule, obľúbený anjelik či drevená postavička nesmeli na tom správnom stromčeku chýbať spolu s tradičnou kolekciou a hlavne svetielkami. Kde sa tieto ozdoby na našich stromčekoch vzali a čo majú vlastne symbolizovať? Tušíte, prečo si na stromčeky vešiame aj muchotrávky, zvončeky či žalude?
Hoci vianočný stromček a ozdoby na ňom považujeme za tradičný symbol Vianoc, nie je to tak odjakživa. Vianočné sviatky sú omnoho staršie než výzdoba, ktorú si s nimi spájame. Pramene dokladajú zdobenie stromčeka počas zimných sviatkov pred necelými 500 rokmi, teda v 16. storočí.
Podobne ako samotná myšlienka prinášať do svojho obydlia zelený strom, i zvyk vešať naň symbolické ozdoby sa traduje do oblasti dnešného Nemecka.
Scény zrodenia
Dlhú dobu patrili k Vianociam výjavy z chlieva a oslava narodenia malého Ježiška. Bol to spôsob, ako rozpovedať dôležité posolstvo negramotným veriacim. Až s príchodom protestantizmu ich nahradil stromček. Ten pôvodný sa vešal dolu hlavou a často bol úplne bez ozdôb. Na naše územie sa zvyk stavania a zdobenia stromčeka dostal zo západu cez Viedeň a neskôr cez bratislavských protestantov. Takmer od počiatkov sa naň vešali jablká, orechy a bobule. Jeho zelená farba symbolizovala život. Samotný strom bol pripomienkou stromu poznania z rajskej záhrady. V skromných pomeroch slovenských domácností sa presadzoval len postupne.