Medovníky
Typickou sladkosťou, ktorá sa dá zavesiť na stromček, je aj medovník. Dnes si ich pečieme v neprebernom množstve tvarov. Možno vám však typické Vianoce vyčaruje až prvá zjedená salónka, bez ktorej sa sviatky v Československu proste zaobísť nemohli.
Neodmysliteľným symbolom je hviezda. Či už ako závesná ozdoba, alebo ako koruna na vrchole stromčeka. Je starým symbolom slnovratu, teda návratu Slnka. Podobnú úlohu zohrávajú aj sviečky.
Zvončeky na stromčeku i celkovo vo vianočnom čase slúžia na odháňanie zlých duchov. Mašľa na vetvičkách symbolizuje spájanie.
Mocný dub
Ďalším pradávnym symbolom zimy je žaluď, z ktorého vyrastie mocný dub alebo poslúži ako potrava pre zvieratá. Pre druidov bol dub posvätným stromom a jeho vláda sa začínala práve v zime.
Modernejšie ozdoby tiež napodobňujú na stromčeku sneh.
Najtypickejšou ozdobou je vianočná guľa. Nahradila jablká, ktoré sa vešali na stromček. Môže byť doslova malým umeleckým dielom. Obľubu si získala v 19. storočí a používame ju dodnes. Pôvodné vianočné gule boli z ručne fúkaného skla. Ich pôvodný guľatý tvar rôznych veľkostí postupne obohatili aj srdiečka či iné tvary.
Sviečky
Umelé svetielka na stromček nahradili nebezpečné sviečky, ktoré sa pripínali na konáre. S týmto šikovným nápadom vraj prišli asistenti Thomasa Edisona. Trvalo však desaťročia, kým si ľudia na ne zvykli.
Muchotrávky a soby
Vešiate na stromček muchotrávky či ozdoby v tvare hríbikov? Nie každý tuší, že aj muchotrávky patria k Vianociam. Zvyk zbierať tieto halucinogénne huby mali šamani už pred dávnymi vekmi. Pre potlačenie negatívnych účinkov ich pred konzumáciou uprostred zimy sušili nad ohňom v ponožkách či priamo zavesené na ihličnatých stromoch, pod ktorými rástli. V čase zimného slnovratu ich potom používali pri rôznych rituáloch.
Muchotrávky milujú aj soby, zvieratá, ktoré si tiež s Vianocami a zimou spájajú mnohé národy.
Čím si skrášľujeme sviatky?
V minulosti si tí najskromnejší mohli dovoliť len doma vyrobené ozdoby. Orechy, ale aj šišky a žalude sa na motúzikoch pripevňovali na konáriky. Balili sa aj do farebného celofánu, krásne ozdoby vytvorili šikovné ruky z papiera alebo zo šúpolia.