Ako uvádza Europol na svojej stránke, ide o Romana Kučeru, na ktorého bol vydaný európsky a zároveň medzinárodný zatýkací rozkaz pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pre obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držby a obchodovania s nimi.
Na úteku je aj Eva Zámečníková, ktorá si objednala vraždu svojho manžela, s ktorým mala nezhody. Vykonávateľ vraždy sa však obrátil na políciu a stal sa korunným svedkom. Dňom vraždy mal byť 24. január 2014. Motívom jej konania bola údajne snaha získať manželovu časť majetku, keď ho súd vyhlási po dvoch rokoch nezvestnosti za mŕtveho.
V zozname figuruje aj meno Karola Mella. V súvislosti s ním Europol spomína prípad z konca roka 2004, keď boli v Moste pri Bratislave zastrelení mladá žena a desaťročný chlapec. Z vraždy sú okrem Mella obvinení aj traja ďalší ľudia. Obeťou ich útoku mal byť bývalý policajt, no namiesto neho zabili jeho syna a partnerku.
V tlačovej správe Europolu citovanej webom Euronews sa uvádza, že niektoré z hľadaných osôb môžu v súčasnosti dokonca žiť relatívne obyčajným životom, pričom však "majú za sebou temnú kriminálnu minulosť, ktorú sa zúfalo snažia skrývať".
Minulý rok viedla každoročná predvianočná kampaň Europolu k zatknutiu piatich utečencov zo zoznamu najhľadanejších osôb.
Od začiatku kampane Európskej siete tímov aktívneho hľadania ľudí na úteku (ENFAST), spustenej v roku 2016, bolo zatknutých 110 osôb na úteku, pričom 41 z nich sa dostalo do rúk polície na základe tipov z webovej stránky.
"Podstatou tejto kampane je spravodlivosť pre obete, uviedol vo vyhlásení zástupca výkonného riaditeľa Europolu pre operácie Jean-Philippe Lecouffe.
Všetky osoby v tejto kampani sú hľadané pre závažné trestné činy, akými sú vraždy, obchodovanie s drogami či obchodovanie s ľuďmi.