Oznámila to v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa administratívy USA. Podľa odhadov amerických tajných služieb sa už zhruba polovica z uvedeného počtu príslušníkov ruskej armády rozmiestnila na rôznych miestach v blízkosti ukrajinských hraníc. Plány pripravovanej invázie podľa nich počítajú s nasadením stovky práporových taktických skupín a tiež obrnených vozidiel a delostrelectva.
Tajné služby USA tiež v rámci príprav na potenciálnu ruskú inváziu zaznamenali zvýšenú ruskú informačnú aktivitu zameranú voči Ukrajine a NATO, uviedol pre AP predstaviteľ americkej administratívy, ktorý si neželal byť menovaný.
Kremeľ pritom vehementne odmieta podozrenia Kyjeva a Západu, že by plánoval vojenský útok voči Ukrajine, ktorá tvrdí, že v blízkosti jej hraníc sa zhromaždilo už vyše 94-tisíc ruských vojakov.
Americký prezident Joe Biden v piatok avizoval, že Spojené štáty pripravujú bližšie nešpecifikované opatrenia zamerané na obranu Ukrajiny pred pred prípadnou ruskou agresiou. Moskva naopak obviňuje Kyjev z provokácií a zámerného stupňovania napätia.
Kremeľ v piatok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin a Biden budú o situácii okolo Ukrajiny rokovať v priebehu budúceho týždňa prostredníctvom videohovoru. Zároveň uviedol, že Putin bude od Bidena požadovať záväzné záruky, že sa Ukrajina v budúcnosti nestane súčasťou Severoatlantickej aliancie. Podľa Kyjeva by sa mal šéf Bieleho domu telefonicky spojiť aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v piatok odhadol, že by k "rozsiahlej eskalácii" zo strany Ruska mohlo dôjsť koncom januára budúceho roka. Zdôraznil však, že ide len o pravdepodobný, a nie istý scenár s tým, že úlohou ukrajinskej vlády je takémuto vývoju zabrániť politickými a diplomatickými prostriedkami. Ukrajina však zároveň deklaruje odhodlanie brániť sa pred prípadným ruským útokom.