Klienti stacionára 2. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach v rámci liečby využívajú netradičné, hravé formy, ako si zlepšiť náladu a zahnať zlé pocity do úzadia. Veľmi obľúbenou terapiou je bábkové divadlo, ktoré potláča príznaky ochorenia a zvyšuje sebavedomie.
S nápadom prišla odborná garantka denného stacionára na tejto klinike Slávka Dubinská. „Liečba prebieha biblioterapiou, muzikoterapiou, ale aj arteterapiou, čiže umením. Veľmi obľúbeným u klientov stacionára je autorské bábkové divadlo, do ktorého sa zapojilo 15 z nich v priemernom veku okolo 40 rokov,“ vysvetlila odborníčka. Keďže trpia mentálnou poruchou, ich psychické problémy, žiaľ, prehlbuje aj súčasná pandémia.
Práve pri divadielku sa podľa odborníčky ukázala ich sila osobnosti, rešpekt jedného voči druhému a vyjadrili aj svoju individualitu. „Skôr sa tak vrátia do spoločnosti a bežného života. Vnímajú sa ako užitočnejší a sú na správnej ceste k plnohodnotnému fungovaniu. Práve teraz, v dôsledku covidu, je veľa ľudí frustrovaných, prestávajú rešpektovať normy a pravidlá. V skutočnej realite by boli v podstate stratení. Chýba im motivácia a potrebujú pomoc odborníka,“ spomeula Dubinská.
Samotní klienti sú viac než spokojní. „Vďaka divadielku sa nám zlepšila vzájomná komunikácia, dokážeme sa realizovať a uplatniť v bežnom živote,“ povedala klientka Dagmar (46) z Košíc. „Pripravili si to všetko sami. Veľmi sa mi to páčilo, ani som si neuvedomila, že nejde o ozajstných hercov, ale našich klientov. Mala som veľmi pozitívne dojmy,“ uviedla po skončení bábkového predstavenia Čarovný les Alena Leščinská, ktorá na tejto klinike pracuje ako dokumentátorka.
,,Mnohí klienti mali komplex menejcennosti, ale vďaka bábkovému divadlu a autorskému predstaveniu nachádzajú samých seba, a táto liečebná novinka sa ozaj ujala,“ dodala na záver Dubinská.