Su Ťij "bola odsúdená na dva roky väzenia podľa paragrafu 505(b) a (ďalšie) dva roky väzenia podľa zákona o prírodných katastrofách," uviedol pre agentúru AFP hovorca mjanmarskej vojenskej junty.
Rovnaký verdikt za tie isté obvinenia si vypočul aj zosadený prezident Mjanmarska Win Mjin, pokračoval hovorca s tým, že ani jeden z odsúdených zatiaľ nenastúpi na výkon trestu. Pred súdom v hlavnom meste Nepjito "budú obaja čeliť ešte ďalším obvineniam," vysvetlil.
Verdikt okamžite odsúdila organizácia Amnesty International, ktorá obvinila mjanmarskú juntu z pokusu "zlikvidovať opozíciu a udusiť slobody v Mjanmarsku" za pomoci vznášania "falošných obvinení".
"Odsúdenie po podvodnom a tajnom procese pred vojensky kontrolovaným súdom nie je nič iné než odsúdenie politicky motivované," uviedla vo vyhlásení Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová
Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová zase v reakcii na verdikt proti Su Ťij uviedla, že tento trest odňatia slobody je "ďalším desivým pokusom v snahe mjanmarského vojenského režimu potlačiť opozíciu, ako aj slobodu a demokraciu". "Spojené kráľovstvo vyzýva mjanmarský režim, aby prepustil politických väzňov, zapojil sa do dialógu a umožnil návrat k demokracii. V dôsledku svojvoľného zadržiavania zvolených politikov hrozia len ďalšie nepokoje," dodala.
Sedemdesiatšesťročná laureátka Nobelovej ceny za mier Su Ťij je vo väzení, odkedy armáda 1. februára tohto roka zosadila jej civilnú vládu a ukončila tak krátke obdobie demokracie v Mjanmarsku. K vojenskému prevratu došlo v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza novozvoleného parlamentu.
Su Ťij je obvinená aj z volebných podvodov, korupcie či porušenia zákona o úradnom tajomstve - v prípade usvedčenia môže vo väzení stráviť aj celé desaťročia, pripomína AFP.
Mjanmarské bezpečnostné zložky podľa miestnej monitorovacej skupiny usmrtili už vyše 1300 civilistov, ktorí protestovali proti prevratu, a vyše 10.000 ľudí zadržali.