Podporovateľ Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ján Vančo († 53) pomáhal protinacistickému odboju, za čo spolu s manželkou Annou († 49) a synmi Jánom († 21) a Pavlom († 20) draho zaplatili. Nacistické komando ich popravilo pred koncom vojny. Na ich pamiatku preto osadili štyri Stolpersteine, Kamene zmiznutých.
Mlyn a dom na Lazovnej ulici, v ktorom žili Vančovci, v roku 1972 vyhorel a následne bol zbúraný. Predtým tu roky viedli obchodík s miešaným tovarom, no po demolácii zostali len zrúcaniny. Stavba stála pod evanjelickým cintorínom, no ostalo tam len torzo múru. Pôvodne bola súčasťou obrovského objektu s rozsiahlymi podzemnými priestormi veľkej pivnice. A práve ten zohral počas druhej svetovej vojny kľúčovú úlohu v tomto príbehu.
„Ján Vančo počas II. svetovej vojny pomáhal v odboji proti nacizmu. Po potlačení SNP v pivničných priestoroch ukrýval ranených povstalcov a židovských spoluobčanov,“ povedal Milan Lichý, zástupca primátora B. Bystrice. Dodal, že 6. novembra 1944 bol Vančo zaistený gestapom, na druhý deň aj jeho chorá manželka a synovia Pavol a Ján.
Rodinu Vančovcov, ako aj ľudí, ktorých ukrývali, popravili nacisti v Kremničke 19. decembra 1944. „Príbeh hrdinstva Jána Vanču a jeho rodiny si zaslúži, aby zostal navždy v pamäti,“ dodal Lichý. Po exhumácii v roku 1945 našli pokoj na cintoríne v B. Bystrici.
Kameň na zakopnutie
Stolperstein (z nemeckého kameň na zakopnutie) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného. Okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a súčasne dotvára verejný priestor. Na kameni s mosadznou tabuľkou s rozmermi 10 × 10 cm je uvedené meno obete, dátum narodenia a jej osud, ako napr. zatknutie, deportáciu či miesto zavraždenia.
Stolpersteiny sú dielom nemeckého umelca Guntera Demniga. Nachádzajú sa takmer vo všetkých krajinách, ktoré boli počas druhej svetovej vojny okupované nacistami. Dodnes bolo uložených približne 100-tisíc kameňov v 25 krajinách Európy.