Taká je realita podnikania počas pandémie v prostredí Národného parku Slovenský raj pod Dobšinským kopcom. Katastrofálna sezóna, meniace sa opatrenia hygienikov a chabá pomoc štátu prinútili podnikateľa Martina Vykukela (44) zatvoriť svoj penzión. Aby uživil rodinu, odišiel zarábať do Nemecka.
Zatvoriť obľúbený penzión s kapacitou 45 hostí bolo pre majiteľa Martina Vykukela (44) veľmi ťažké. „Hoci počas leta všetko fungovalo, v polovici septembra sa záujem skončil. Ľudia sú finančne vyčerpaní a nebolo únosné ďalej ho prevádzkovať. Neotvorím ani v zime, hoci vtedy by mohli prísť lyžiarske školy, no zatiaľ nie je jasné ani samotné zasnežovanie. Problém spôsobuje aj odhlasovanie škôl kvôli prípadom ochorenia žiakov a všetci záujemcovia odmietli dať aspoň zálohu,“ vysvetlil znechutený podnikateľ, ktorý v časti obce Mlynky pod rovnomennou priehradou Palcmanská Maša ponúka služby už piaty rok. Keďže nemal žiadnu záruku, že bude mať klientov, obával sa pozitívneho výsledku testov z radov žiakov a následnej karantény, zvolil únik zo Slovenska.
Chabá pomoc od štátu
„Pomoc v rámci odškodnenia dostanem na zamestnancov a ako sezónny objekt máme nárok na minimálny príspevok, ktorý pokryje akurát náklady na elektrinu... Strata predstavuje úplnú katastrofu, lebo to trvá už druhú sezónu. Podpora zo strany štátu je u nás veľmi slabá, nedostatočná. Keby som nevedel pár svetových jazykov a nezačal zarábať v oblasti strojárstva v Nemecku, jednoducho neuživím svoju rodinu. O nejakom zisku z podnikania v cestovnom ruchu nemožno ani snívať,“ povzdychol si Martin, ktorý si nevie predstaviť, ako to zvládajú iní poskytovatelia služieb a popri všetkom dokážu ešte splácať úvery, nájmy a ostatné výdavky.
„Keby som to chcel definitívne zabaliť, prídem o svoj majetok. Rozhodol som sa, že najskôr otvorím zrejme až v polovici júna. Je mi veľmi ľúto, že v čarokrásnom prostredí národného parku zostáva prázdno a v podstate sa premenil na Slovenský raj duchov,“ dodal podnikateľ.