Cyklista má prednosť
- Cyklista má na cyklotrase vedúcej popri ceste prednosť pred odbočujúcimi autami.
Jazda vedľa seba
- Pri jazde skupiny šiestich a viacerých cyklistov sa umožňuje jazda dvoch cyklistov vedľa seba. Jazda vo dvojici sa povoľuje aj na poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne.
Plná šírka cesty
- Doplnili sa pravidlá premávky na bicyklovej ceste, ktorá je v zákone novinkou. Cyklisti ju môžu využívať v celej šírke v svojom smere jazdy. Zákon umožňuje povoliť na nej značkou aj jazdu áut, ale len rýchlosťou 30 km/h, pričom cyklisti majú pred autami prednosť.
Majú aj viac áut
Miloš Ihnát, starosta košickej MČ Sídlisko Ťahanovce
- Ak to bude zákon, je to sväté písmo aj pre mňa. Otázka teda je, ako parkovanie riešiť, keď rodina na sídlisku má viac áut. Pravdou však je aj to, že vnímame a registrujeme sťažnosti a podnety od ľudí na autá, ktoré zaberajú chodníky.
Chcelo to včasnú diskusiu
Martin Zaťovič, starosta bratislavskej MČ Dúbravka
- Poslanci NR SR schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý sám osebe nie je zlý, pretože po chodníkoch majú chodiť najmä chodci, toto opatrenie však nebolo diskutované so samosprávou. Navyše je tam krátka časová lehota na prípravu a okrem toho v čase zimy, keď je vyznačovanie dopravných značení aj pre počasie problémom. Motoristi a majitelia áut budú mať vážny problém, ktorý si odnesú primátori a starostovia a obecná polícia, ktorá má kontrolu parkovania na starosti, a patrí pod hlavné mesto, nie pod mestskú časť. Každý z nich sa bude musieť vyrovnať po svojom. Chcelo to spoločnú diskusiu a spoločné riešenie v dostatočnom časovom predstihu. Mestská časť Bratislava-Dúbravka po zverejnení zmeny zákona kontaktovala Krajský dopravný inšpektorát s otázkami týkajúcimi sa značenia na chodníkoch v súvislosti so zimným obdobím.