Nemecká kancelárka Angela Merkelová (67) sa ešte pred voľbami rozhodla, že v politike pokračovať nebude. Najvplyvnejšia žena v Európe po 16 rokoch končí na čele najsilnejšej ekonomiky Európskej únie a krajinu povedie sociálny demokrat Olaf Scholz (63), ktorého SPD sa podarilo vyhrať voľby.
Zmenu v kancelárskom úrade médiá aj komentátori označujú za historickú, keďže znesie porovnanie s koncom ér prvého kancelára Konrada Adenauera alebo kacelára zjednotiteľa Helmuta Kohla. Podľa emeritného profesora Humboldtovej univerzity v Berlíne Herfrieda Münklera sa Nemecko za Merkelovej stalo hospodárskym ťahúňom s rastúcou politickou váhou. Merkelová, ktorá bola vyhlásená hľadaním kompromisov, podľa neho dokázala na európskom poli dosiahnuť riešenie medzinárodných kríz tak, aby sa proti značnému nemeckému vplyvu ostatné štáty nestavali odmietavo.
Kancelárkou mala pritom byť len dočasne, po odchode svojho učiteľa a politického titana Helmuta Kohla. Niekdajšie „Kohlovo dievča“ si Nemci obľúbili a vnímali ho ako záruku stability. „Spravidla sledovala a pozorovala, ako sa situácia vyvinie a aké pozície zaujmú iní, a potom sa rozhodla,“ dodal Münkler.
Jej renomé najobľúbenejšej a najdôveryhodnejšej nemeckej političky poškodila migračná kríza v roku 2015. Jej veta „Zvládneme to“, ktorou sa snažila upokojiť Nemcov tvárou v tvár vlne státisícov migrantov, jej neskôr vyniesla veľkú kritiku u politikov aj vo verejnosti. Aj nasledujúce voľby však jej aliancia CDU/CSU s prehľadom vyhrala.
Nová koalícia
Jej vládnutie bolo poznačené pravidelne prichádzajúcimi krízami, s ktorými sa musela vyrovnať - od finančnej cez migračnú až po dnešnú pandemickú. Nastupujúca vláda Scholza sa musí zamerať na konsolidáciu štátnych financií, keďže vlani si požičali 130 miliárd eur, čo bolo najviac v dejinách spolkovej republiky.
Jedným z bodov koaličnej zmluvy je aj nezvyšovanie daní. Prioritami novej vlády bude čo najviac urýchliť prechod na ekologické zdroje energií, investície do železníc, digitalizácie alebo výstavby bytov. Zároveň zdvihnú minimálnu mzdu zo súčasných 9,6 na 12 eur na hodinu. Koalícia sa tiež dohodla na zlegalizovaní marihuany.
Zmenu Scholzova vláda plánuje tiež v zahraničnej politike - chcú prehĺbiť integráciu Európskej únie. Nastupujúca ministerka zahraničia Annalena Baerbocková opakovane vyhlásila, že chce proti autoritárskym režimom v Rusku a v Číne vystupovať tvrdšie a s dôrazom na ľudské práva.