Ako to je v iných európskych krajinách
Rakúsko
- sa stalo prvou krajinou, ktorá ohlásila povinné očkovanie pre celú populáciu. V platnosti bude od 1. februára. Do štátnej pokladnice majú neočkovaní na pokutách odviesť sumu 600 eur za každé tri mesiace.
Nemecko
- má zhodu v tejto otázke naprieč politickým spektrom. Podporovateľom tejto myšlienky je nastupujúci kancelár Olaf Scholz a detaily má oznámiť nová vláda
Grécko
- zavádza povinnosť zaočkovať sa pre všetkých ľudí nad 60 rokov. Nariadenie bude v platnosti už od 15. januára a každý senior, ktorý ho nebude rešpektovať, bude musieť každý mesiac zaplatiť pokutu 100 eur.
Poľsko
- zavádza od 1. marca povinné očkovanie proti koronavírusu pre učiteľov, zdravotníkov a uniformovaných pracovníkov ako policajti, vojaci, hasiči a zamestnanci strážnych služieb.
Maďarsko, Taliansko, Francúzsko či Veľká Británia
- sa vydali cestou povinného očkovania len pre určité profesijné skupiny. V Maďarsku sú to pracovníci v zdravotníctve, školstve a ľudia pracujúci v štátnych službách, vo Francúzsku zdravotníci, hasiči či zamestnanci v doprave. Taliansko spustilo povinné očkovanie zdravotníkov, od 15. decembra pribúda táto povinnosť aj zamestnancom v školstve, vojakom, policajtom a záchranárom. Vo Veľkej Británii bude platiť povinné očkovanie zdravotníkov a pracovníkov sociálnych služieb, ale až od 1. apríla.
Španielsko, Dánsko či Švajčiarsko
- sú príklady krajín, ktoré nad povinným očkovaním neuvažujú. Podľa dánskej premiérky Mette Frederiksen musí ísť o osobné rozhodnutie každého jednotlivca. Myšlienku povinného očkovania odmietla aj španielska ministerka zdravotníctva. V Španielsku to podľa nej ani nie je potrebné.