Lenže také jednoduché to nie je. Ide o priemerné údaje, ktoré nezohľadňujú rozdielne podmienky v rámci jednotlivých odvetví, a je tu ešte jeden problém - inflácia. Ako vzrástli mzdy v jednotlivých odvetviach a krajoch Slovenska?
Priemerná mzda na Slovensku v treťom štvrťroku dosiahla 1 185 eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je vyššia o 6,5 percenta alebo 72 eur. „Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška bola priemerná mzda vyššia vo všetkých 19 odvetviach ekonomiky,“ tvrdí riaditeľ odboru štatistiky práce Štatistického úradu SR Ivan Chrappa. Relatívne najviac vzrástli platy v ubytovacích a stravovacích službách (takmer o 15 %), v oblasti nehnuteľností, v odvetví informácie a komunikácia a vo veľkoobchode a maloobchode. Naopak, najmenej si polepšili zamestnanci v administratívnych službách (o 1 %) a vo vzdelávaní.
Najmä oživenie po druhej vlne
„Predpokladáme, že za nárastom miezd bol pretrvávajúci optimizmus po odznení druhej vlny pandémie COVID-19. Už v druhom kvartáli 2021 sme zaznamenali dynamický medziročný rast HDP a miezd, keď došlo k postupnému otváraniu ekonomiky a uvoľňovaniu protipandemických opatrení,“ pripomína viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) Monika Uhlerová. Hrubý domáci produkt v treťom kvartáli medziročne vzrástol o 1,3 percenta. Dokonca aj zamestnanosť si pripísala nárast, aj keď len mierny.
Čo štatistika hovorí
- Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda v 3. štvrťroku 2021 vyššia ako v rovnakom období minulého roka.
- Najvyšší rast zaznamenala v Košickom kraji a najnižší v Banskobystrickom kraji.
- Iba v Bratislavskom kraji je priemerná mzda vyššia ako celoštátny priemer, najbližšie k nemu má Trnavský kraj.
- V siedmich krajoch priemerný hrubý zárobok presiahol 1 000 €, iba Prešovský kraj zaostáva.
- V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou (3. štvrťrok 2019) najviac platy vzrástli práve na východe v Prešovskom kraji (o 14 %) a najmenej v Bratislavskom kraji (9 %).
Inflácia ukrojí veľa
- Analytikov rast miezd príjemne prekvapil. Pripomínajú však, že rastú aj ceny. „Nominálne mzdy zaznamenali medziročne svižný nárast o 6,5 %, ale zvýšená miera inflácie z nich istú časť ukrajuje a v reálnom vyjadrení tak medziročne narástli o 2,5 %,“ reaguje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Odborári preto tlačia na zamestnávateľov, aby naďalej zvyšovali platy. „Aby bol zachovaný reálny rast miezd. V súčasnom období inflácia dosahuje svoje historické maximá, čo spôsobuje, že napriek pomerne vysokému rastu miezd zamestnanci tento rast v plnej miere nepocítia, keďže zároveň výrazne rastú aj existenčné náklady,“ dodáva viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.
Ubytovanie a stravovanie stále na chvoste
Ivan Chrappa, riaditeľ odboru štatistiky práce a vzdelávania ŠÚ SR
- Relatívne najrýchlejšie medziročne rástli mzdy v ubytovacích a stravovacích službách, až o 14,6 percenta. V porovnaní s obdobím pred pandémiou si pracovníci v tomto období polepšili o 110 eur mesačne, napriek tomu majú stále najnižšiu priemernú mzdu spomedzi odvetví. Ešte neprekročila 800 eur. V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou vzrástli nominálne platy od 1,3 percenta v administratívnych službách až po 17,2 percenta v zdravotníctve a sociálnej pomoci.
Po druhej vlne sa to rozbehlo
Monika Uhlerová, viceprezidentka KOZ SR
- Odznievanie pandémie spolu s dostupným očkovaním spôsobili, že firmy začali nábor nových pracovníkov, oživila sa priemyselná produkcia a rovnako aj poskytovanie služieb. V 3. kvartáli najvýraznejšie medziročne narástli mzdy v ubytovacích a stravovacích službách, čo pravdepodobne súvisí s optimizmom v letnej sezóne a nárastom počtu ubytovaní. Zároveň podniky museli ťažko hľadať zamestnancov, ktorých z dôvodu obmedzení prevádzky prepustili, a tí si medzitým našli iné uplatnenie alebo váhali, či sa opätovne zamestnajú v tomto odvetví.
To mohlo vytvoriť tlak na rast miezd v tomto odvetví, ktoré sa podpísalo aj na celkovom náraste miezd v národnom hospodárstve. Podobné faktory vplývali aj na rast miezd vo veľkoobchode a maloobchode, kde sa prejavilo uvoľnenie opatrení a opätovné umožnenie prevádzky. Štandardne výrazne prispeli k celkovému rastu miezd mzdy v odvetví informácie a komunikácia, ktoré nie je zasiahnuté obmedzeniami, keďže charakter práce dovoľuje prácu na diaľku. Ďalším odvetvím s rastom miezd nad 10 percent sú činnosti v oblasti nehnuteľností, čo súvisí s pretrvávajúcim záujmom o nákup nehnuteľností, nízkymi úrokovými sadzbami a nedostatkom voľného bývania.
Zamestnanosť prvý raz s prírastkom
- Aj zamestnanosť v treťom štvrťroku vzrástla, a to dokonca prvýkrát v tomto roku. Nárast však predstavuje len 0,1 %. Dve najdôležitejšie zložky zamestnanosti - priemysel a obchod - zaznamenali mierny medziročný úbytok pracujúcich. „Dlhodobo pandémiou najviac postihnuté odvetvia so stabilne najväčším, viac ako 10 % poklesom zamestnanosti, sú naďalej ubytovacie a stravovacie služby, ako aj umenie, zábava a rekreácia,“ dodáva Štatistický úrad SR.