Anton Slebodník sa venuje králikom odmalička. „Prvého som začal chovať ako desaťročný a odvtedy som ich odchoval tisícky,“ prezradil muž, ktorý je povolaním stolár. Milým stvoreniam, ktorých má v králikárni za domom od 50 do 100, venuje svoju pozornosť denne. Keď treba čistiť klietky, zaberie mu to aj niekoľko dní.
„Venoval som sa prevažne králikom liptovským lyskom divosfarbeným a činčile veľkej. Prial som si urobiť niečo pre rozvoj králikárstva na Slovensku. Preto som sa podujal tieto dve plemená skrížiť tak, aby výsledný králik v sebe mal niečo z oboch plemien. Výsledkom je liptovský lysko činčilový, ktorý má sivé sfarbenie po činčile a biely pruh na tvári po lyskovi,“ vysvetlil muž z Levoče, ktorý sa už desať rokov snaží svoje úsilie dotiahnuť do dokonalosti.
Na svoj úspech je hrdý. Už sa mu podarilo dosiahnuť, aby bol liptovský lysko činčilový zapísaný v slovenskom vzorníku plemien králikov. „Tento rok som získal ocenenia šampión a majster na výstave v Hniezdnom. Môj králik s novým farebným rázom dostal od odbornej poroty 96 bodov zo 100, čo je veľký úspech. Moja práca sa však nekončí a budem sa snažiť absolútnemu ohodnoteniu priblížiť čo najviac,“ uzavrel Slebodník.
Liptovský lysko činčilový
- vznikol skrížením činčily veľkej a liptovského lyska
- má sivé sfarbenie a biely pruh na hlave
- je zapísaný v slovenskom vzorníku plemien králikov