Varovanie prišlo dva dni pred zasadaním parlamentu Republiky srbskej (RS), ktoré bude zamerané na začatie procesu sťahovania sa z centrálnych bosnianskych inštitúcií. Informovala o tom agentúra AFP. Dodik opakovane hovoril o otázke secesie RS – srbskej entity v rozdelenej krajine, z dôvodu nespokojnosti s posilňovaním centrálnych bosnianskych inštitúcií.
Súčasný štatút Bosny určila Spojenými štátmi sprostredkovaná Daytonská mierová dohoda z roku 1995, pripomína AFP. Dohodou sa skončila krvavá občianska vojna sprevádzajúca rozpad Juhoslávie a Bosna sa rozdelila na dve entity – srbskú a moslimsko-chorvátsku, ktoré združovala centrálna vláda.
Parlament Republiky srbskej bude diskutovať o stiahnutí entity zo spoločnej bosnianskej armády, ako aj z daňovej správy a justičného systému krajiny. "Akcie ktorejkoľvek zo zúčastnených strán zamerané na marenie všeobecnej rámcovej dohody pre mier budú mať dôsledky," uviedli v stredu vo vyhlásení predstavitelia Rady pre implementáciu mierovej dohody (PIC).
Rada pozostáva z predstaviteľov rôznych západných mocností a Ruska - ktoré vyhlásenie nepodpísalo, uvádza AFP. Kremeľ podporuje kroky Dodika, ktorý sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom stretol minulý týždeň v Moskve. Podľa Dodika je Bosna "nemožnou krajinou" a ešte v septembri oznámil vytvorenie separátnej bosnianskosrbskej armády, čo bolo ostro kritizované zo strany Sarajeva.
Aj keď sa zdalo, že Dodik po stretnutiach s americkými diplomatmi počas uplynulých týždňov svoj postoj zmiernil, v stredu zdôraznil, že od svojho plánu nehodlá ustúpiť. "Na základe mierovej dohody má Republika srbská právo na svoju armádu, justíciu a daňovú správu," uviedol a dodal, že RS z týchto troch oblastí od dohôd s centrálnymi inštitúciami odstúpi.