Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia justície.
Vyšetrovanie masívnej explózie v bejrútskom prístave zo 4. augusta 2020 pokračuje od stredy po dvojmesačnej prestávke spôsobenej viacerými žalobami, ktoré sa považovali za snahu brániť Bítárovi v jeho práci, všíma si AFP.
Žaloby proti sudcovi – podané predovšetkým vysokopostavenými politickými predstaviteľmi, ktorí sú podozriví v kauze výbuchu v prístave – súdne orgány zamietli. Sudca Bítár tak mohol pokračovať vo vyšetrovaní.
Jeho prvou úlohou bolo predložiť najvyššiemu prokurátorovi žiadosť o zatykač na bývalého ministra financií Alího Hasana Chalíla, uviedol justičný zdroj pod podmienkou zachovania anonymity.
Bítár žiada "okamžité" zatknutie Chalíla, ktorý je považovaný za pravú ruku predsedu parlamentu Nabíha Barrího. Ten stojí na čele šiitského hnutia Amal.
Generálny riaditeľ vnútorných bezpečnostných síl Imád Usmán odmietol skoršiu žiadosť o zatknutie Chalíla s odvolaním sa na článok ústavy.
"Odmietnutie bezpečnostného aparátu vykonať zatykač predstavuje nebezpečný precedens, ktorý je v rozpore s rozhodnutiami súdneho orgánu," uviedol zmienený nemenovaný zdroj.
V bejrútskom prístave bolo celé roky nesprávne uskladnených takmer 3000 ton dusičnanu amónneho, vysoko výbušného materiálu používaného v hnojivách. Dusičnan sa vlani v auguste vznietil, čo spôsobilo obrovský výbuch, pri ktorom zahynulo vyše 216 ľudí a zranenia utrpelo ďalších viac ako 6000 osôb. Zároveň to zničilo celé časti mesta.
Vyšetrovanie výbuchu vyvoláva domáce politického spory a libanonskí predstavitelia buď spochybňujú integritu vyšetrujúceho sudcu, alebo s ním odmietajú spolupracovať.