Ústavný súd totiž skonštatoval, že izolácia bola zásahom do základných práv a slobôd. Viacerí už avizujú, že po prelomovom verdikte by od štátu chceli, aby vyplatil nemalé kompenzácie. Ako reagujú príslušné ministerstvá a za čo všetko si ľudia budú môcť pýtať odškodnenie?
Už v stredu rozhodol Ústavný súd SR (ÚS) o tom, že časti zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré sa týkajú karantény a izolácie, sú protiústavné. Preložené do ľudskej reči, všetci tí, ktorí museli ísť v prvej vlne pandémie po príchode na Slovensko do povinnej štátnej karantény, boli „uväznení“ neprávnom. V nesúlade s ústavou je časť zákona, ktorá sa týka nariaďovania izolácie osobám mimo domáceho prostredia. Ide pritom o pozbavenie osobnej slobody. „Izolácia v zdravotníckom zariadení, prípadne v inom určenom zariadení v spojení s legálnou definíciou izolácie, ako aj absencia procesnoprávnych záruk osobnej slobody,“ uviedol ÚS k záveru o nesúlade s ústavou.
Otázniky ohľadom odškodnenia
Súd sa zaoberal na návrh verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej aj možnosťou odškodnenia. „Strata účinnosti neústavných ustanovení má právne účinky do budúcnosti, preto nezakladá náhradové nároky v dôsledku nariadených opatrení v minulosti,“ uviedol predseda ÚS Ivan Fiačan.
V praxi to znamená, že tí, ktorí štátnu karanténu už absolvovali, si nemôžu pýtať späť náklady, ktoré za ňu vyplatili. Odborník na ústavné právo Radoslav Prechádzka ale tvrdí, že nezákonné obmedzenie osobnej slobody sa spája s nárokom na odškodnenie. „V prípade nezákonnej väzby sú na to dokonca tabuľky, štandard je niekde medzi 40 a 60 eur za deň. Neväzobná karanténa či izolácia je, samozrejme, menej závažným zásahom, ale takých desať eur denne sa javí ako primeraná náhrada,“ napísal Prochádzka pre Denník N.