Reklama

História vakcinácie na našom území: Očkovacie preukazy tu boli už dávno, tam zarážajúce podobnosti nekončia

História vakcinácie na našom území: Očkovacie preukazy tu boli už dávno, tam zarážajúce podobnosti nekončia

Zdroj: Archív mesta Bratislava

Reklama

Očkovacie preukazy tu boli už dávno pred pandémiou koronavírusu! Potvrdzuje to doklad o očkovaní proti pravým kiahňam z roku 1833, ktorý obdržal vtedy 5-ročný Bratislavčan Franz Mergl. A nielen to!

Podľa mestského archivára z hlavného mesta Štefana Hrivňáka už vtedy existovali odporcovia, ktorí vakcináciu prirovnávali k experimentu s ľudským telom a vyhlasovali sa na tom lekári poriadne nabalia. Výnimkou neboli ani protesty proti očkovaniu, ktoré sa nápadne podobali na tie dnešné.

Podľa Štefana Hrivňáka sa história očkovania na našom území odvíja od pravých kiahní. „Pojem vakcinácia poznáme od konca 18. storočia. Je to termín pochádzajúci z latinského slova vacca, čo znamená krava, a pôvodne išlo o očkovanie s použitím vírusu kravských kiahní s cieľom dosiahnuť imunizáciu proti pravým kiahňam,“ vysvetľuje archivár. V porovnaní s týmto ochorením je pandémia koronavírusu len prechádzka ružovým sadom. Smrtnosť pravých kiahní sa totiž pohybovala na úrovni 20 až 40 %, zatiaľ čo pri covide dosahuje v najhorších prípadoch „iba“ 10 %. Pravé kiahne boli charakteristické vyrážkami po celom tele a postihovali najmä deti. Očkovanie proti tejto chorobe bolo preto pre vtedajších občanov vykúpením.

Spochybňovanie a protesty

Prvý zdokumentovaný prípad úspešnej vakcinácie proti pravým kiahňam na území Slovenska pochádza podľa Hrivňáka z roku 1801. Očkovací preukaz, ktorý archivár poskytol Novému Času, je z Bratislavy z roku 1833. Napriek zjavnej účinnosti vakcíny sa už vtedy objavili hlasy, ktoré ju spochybňovali. „Vraveli, že ide o experiment, že lekári a lekárnici sa na vakcinácii nabalia, že nevieme, aký to bude mať dosah na ľudské telo a podobne. História sa z tohto hľadiska opakuje,“ pripomína Hrivňák. Už pred 150 rokmi hovorili záznamy dokonca o masových protestoch proti povinnému očkovaniu. Jeden z nich sa podľa archivára odohral v anglickom meste Leicester v roku 1885.

Doklad o očkovaní Franza (5)

  • Kto bol očkovaný: 5-ročný chlapec Franz Mergl
  • Kedy: 24. júna 1833
  • Kde: v Bratislave (vtedajší Pressburg)
  • Proti čomu: pravé kiahne (postihovali najmä deti)
  • Kto očkoval: mestský lekár Ignác Endlicher
  • Kde sa preukaz vyžadoval: na prijatie do sirotinca, gymnázia, kňazského seminára, armády
  • Bolo očkovanie povinné: Áno, ale až od roku 1873, po vzniku Rakúsko-Uhorska. Povinné bolo aj za čias prvej Československej republiky.

Autor: Oliver Andrejčák, Nový Čas

Súvisiace