Dvadsaťčlenná ženská benediktínska komunita, ktorej tradícia siaha do roku 1893, sa totiž pred piatimi rokmi rozhodla, že sa spoja so sládkami, aby začali variť pivo odrážajúce históriu a hodnoty kláštora. Z jeho predaja chcú benediktínky získať peniaze na najnutnejšie opravy kláštora, píše agentúra Reuters.
Po takmer troch rokoch spolupráce s rodinným pivovarom John Martin išlo tento rok v lete do predaja pivo jantárovej farby nazvanej Maredret Altus, pri výrobe ktorého sa používa klinček a guličky borievky. Druhým produktom je Maredret Triplus, čo je svetlé pivo typu blond s koriandrom a šalviou. "Sú dobré pre zdravie, pomáhajú tráveniu," vychvaľuje pivná sestra Gertruda. "Všetkým sestrám pivo chutí, veď sme v Belgicku," dodáva. O nedeľách si každá z nich vychutnáva jednu fľašu.
Ide o pivá, pri výrobe ktorých sa používa pšenica špalda, o ktorej sa vo svojich textoch z 11. storočia zmieňuje už svätá Hildegarda z Bingenu, zakladateľka a predstavená benediktínskeho kláštora v Nemecku. Jej spisy o liečiteľstve sa sestry z Maredret inšpirovali av receptúre použili byliny, ktoré bežne rastú v ich záhrade.
The nuns of Belgium's Maredret Abbey turn to an occupation that for hundreds of years had been exclusive to monks: beer-brewing https://t.co/ptfGpTERAG pic.twitter.com/znV4kAMAl4
— Reuters (@Reuters) December 10, 2021
Pod hlavičkou kláštora Maredret sa v súčasnosti vyrába 300-tisíc fliaš piva ročne, v najbližších rokoch pivovar John Martin počíta so zvýšením produkcie až na tri milióny fliaš za rok. Okrem Belgicka sa tieto pivá teraz predávajú v Taliansku a Španielsku.
Kláštorné pivá sú v Belgicku bežnou vecou, ale doteraz išlo o spoluprácu sládkov s mužskými rádmi. Kláštor Maredret leží neďaleko mužského benediktínskeho kláštora Maredsous, pre ktorý pivo varí pivovar Duvel Moortgat. Sestra Gertruda uisťuje, že moky z jej kláštora si s pivami z Maredsous nekonkurujú, podľa nej sa dopĺňajú.