Podľa odhadov expertov OSN sa za posledné roky do zadržiavacích táborov v čínskom regióne Sin-ťiang dostalo vyše milión Ujgurov a príslušníkov iných moslimských menšín v rámci vládnej kampane na násilnú asimiláciu etnických menšín v Číne. Peking tieto obvinenia odmieta. Americká vláda a mnohé ľudskoprávne organizácie však tvrdia, že Čína sa v súvislosti s Ujgurmi dopúšťa genocídy.
Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone nové sankcie odsúdilo ako "vážny zásah do vnútorných záležitostí Číny" a "závažné porušenie základných noriem v medzinárodných vzťahoch". Hovorca veľvyslanectva poznamenal, že to "výrazne poškodí čínsko-americké vzťahy" a USA vyzval, aby toto rozhodnutie odvolali.
"Naše dnešné kroky - najmä tie, ktoré sme prijali spoločne so Spojeným kráľovstvom a Kanadou - vysielajú posolstvo, že demokracie na celom svete zakročia voči tým, čo zneužívajú moc štátu a spôsobujú utrpenie a represie," povedal vo vyhlásení tajomník amerického ministerstva financií Wally Adeyemo.
Ministerstvo zahraničných vecí USA v piatok tiež vydalo zákaz vstupu do krajiny pre 12 osôb vrátane predstaviteľov z Číny, Bieloruska a Srí Lanky.