Vyjadril sa tak v čase, keď jeho vláda plánuje presadiť legislatívu, ktorá by kriminalizovala falošné správy a dezinformácie na internete, čo podľa kritikov sprísni obmedzenia slobody prejavu.
„Sociálne médiá, ktoré, keď sa objavili, boli opisované ako symbol slobody, sa zmenili na jeden z hlavných zdrojov hrozby pre dnešnú demokraciu,“ vyhlásil Erdogan v sobotu vo videoodkaze pre komunikačnú konferenciu v Istanbule, ktorú organizuje vláda. Ako tiež povedal, s jeho vládou sa snažia „ochrániť našich ľudí, najmä zraniteľné časti našej spoločnosti, pred klamstvami a dezinformáciami bez porušenia práva našich občanov dostávať presné a nestranné informácie“.
Turecko vlani prijalo zákon, ktorý od platforiem sociálnych médií s viac ako miliónom používateľov vyžaduje, aby mali právneho zástupcu a uschovávali dáta v krajine. Veľké spoločnosti ako Facebook, YouTube a Twitter v Turecku preto zriadili svoje kancelárie.
Spomenutá nová legislatíva by podľa správ provládnych médií mala šírenie „dezinformácií“ a „falošných správ“ trestať až piatimi rokmi väzenia. Zriadila by tiež regulátora sociálnych médií.
Väčšina veľkých tureckých mediálnych spoločností je pod kontrolou vlády, v dôsledku čoho sa sociálne médiá stali dôležitými prostriedkami vyjadrovania pre disent.