Dôvodom je nedostatočná diverzifikácia dodávateľského reťazca európskych spoločností, ktoré sú silne naviazané na dodávky z tretích krajín. Prerušenia dodávateľského reťazca spôsobujú v priemere pokles ziskovosti až o 107 % a zníženie výkonu podnikov po dobu až dvoch rokov, vyplýva zo štúdie globálnej poradenskej spoločnosti BDO.
BDO upozornila na päť zásadných trendov, ktoré zmenia v tejto dekáde dodávateľské reťazce. Ide o zrýchlenie konektivity, meniace sa regulačné prostredie, tlak na zvýšenie transparentnosti dodávateľského reťazca, zmeny v očakávaniach zákazníkov a rastúci význam ochrany životného prostredia.
"V novej ére konektivity nebude žiadny podnik izolovaný od globálnych udalostí. Jednotlivé udalosti v jednom regióne budú mať celosvetový vplyv na obyvateľstvo a podniky," uvádza štúdia. Množstvo zmien nebude možné sledovať, čo povedie k zvýšeniu rozmanitosti, objemu a frekvencie prerušení dodávateľských reťazcov.
Súčasná situácia súvisiaca s pandémiou ochorenia COVID-19 problémy akcelerovala a prinútila k odstávkam výroby aj množstvo slovenských podnikov. Výpadky výroby zasiahli aj najdôležitejší sektor našej ekonomiky, automobilový priemysel, ktorý je značne napojený na dodávky z ázijských krajín.