Názor, že starostlivosť o mliečne zuby nie je potrebná, je viac než mylný, vysvetlila stomatologička Veronika Hlaváčová. Prvé mliečne zuby sa začínajú prerezávať okolo šiesteho mesiaca veku, u niektorých detí dokonca aj skôr. Výmena za trvalé prichádza na rad približne po šiestich rokoch. „Ak sa preventívne prehliadky odkladajú, tak sa môže stať, že dieťa príde prvýkrát do ambulancie s akútnym stavom, bolesťou alebo opuchom a zbytočne vzniká u detí strach z ošetrenia u zubného lekára,” doplnila Hlaváčová.
Prvú návštevu zubnej ambulancie preto odporúča už pri prvom prerezaní sa zúbkov a následne ju absolvovať dvakrát ročne. „Prvé preventívne prehliadky sú nesmierne dôležité a majú najmä informatívny a edukačný charakter pre rodiča. Zubný lekár vysvetlí, ako čistiť zúbky a zodpovie na otázky, ktoré môžu zaujímať rodiča,” uviedla zubná lekárka. Jednou z častých chýb, ktoré napríklad rodičia robia, je tá, že si lyžičku, ktorou kŕmia dieťa alebo cumlík dávajú do vlastných úst. Pokiaľ však má rodič v ústach neošetrené zubné kazy, tak môže dôjsť k preneseniu baktérii kazu do úst dieťaťa. Okrem zubného kazu existujú aj iné ochorenia ústnej dutiny, ktoré môže rodič takto preniesť.
Samotný kaz na mliečnych zuboch najčastejšie spôsobuje nedostatočná ústna hygiena a zlé stravovacie návyky. Pre detské zuby sú najviac nebezpečné rôzne sladené nápoje, ak ich dieťa pije často. Čo sa týka jedál, čím sú sladkosti lepivejšie, tým sú pre zuby nebezpečnejšie. „Preto odporúčam piť iba čistú vodu, prípadne nesladený čaj. Ak sú deti už staršie, tak raz za čas si, samozrejme, dajú sladké. Treba ich naučiť, aby za tým vypili aspoň pohár čistej vody a nezabudli si zuby čistiť dvakrát denne. Na druhej strane existujú aj potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na zuby, napríklad kvalitné tvrdé syry,” dodala Hlaváčová. Informovala tiež, že trhacie kliešte sa v modernej stomatológii používajú len vo výnimočných, už neriešiteľných prípadoch.
Strach z bolesti sa dá navyše v súčasnosti veľmi jednoducho riešiť, napríklad použitím znecitlivejúcich prostriedkov, gélov či injekcií. U nespolupracujúcich detí je možné aj použitie rajského plynu, sedatív alebo ošetriť dieťa v celkovej anestéze. Starostlivosť o detský chrup je dôležitá aj z ekonomického hľadiska. Čím viac problémov so zubami, tým môže byť účet za ošetrenie u zubného lekára vyšší. Aj keď sa deťom množstvo výkonov uhrádza z verejného zdravotného poistenia, za niektoré je nutné doplácať. Ako informovala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová, od 1. januára 2022 budú prispievať na zubné ošetrenia a dentálnu hygienu všetkým poistencom spolu 150 eur.