S nádychom slávnosti
Na štedrú večeru sa musia všetci členovia vystrojiť do gala. Nalieva sa kráľovnej obľúbený koktail Zaza miešaný zo suchého ginu a vínneho aperitívu. Štedrovečerné menu je od toho slovenského značne odlišné. Podáva sa šalviovo-cibuľová plnka, ružičkový kel so slaninou a gaštanmi a niekedy aj paštrnák a mrkva s omáčkou, ako príloha zemiaková kaša alebo pečené zemiaky. Potom nasleduje typický anglický vianočný puding s brandy a ďalší slávny vianočný zákusok – čokoládový yule log, teda sladkosť v tvare polena.
Používa sa pri tom veľký jedálenský servis, ktorý zakúpila do paláca ešte kráľovná Viktória v roku 1840. Zaujímavosťou je, že kráľovná každý rok daruje pred Vianocami svojim zamestnancom okolo 1 500 vianočných pudingov a rozdá zhruba 620 darčekov nielen zamestnancom, ale aj ich rodinám. Len táto položka vyjde na úctyhodných 35 000 eur. Kráľovná takto rozdáva darčekové poukážky na knihy, porcelán i malé balené vianočné pudingy.
Jedlička i smrek
Zatiaľ čo bežní smrteľníci sa zvyčajne uspokoja s jedným vianočným stromčekom, ak vlastníte hneď niekoľko obrovských palácov, potrebujete stromčekov vždy viacero. Napríklad každý rok len mramorovú sieň v Buckinghamskom paláci zdobia tri vysokánske jedle. Túto tradíciu začala už kráľovná Viktória. V roku 1848 nechala až z Nemecka doviezť loďou 8 metrov vysokú jedľu pre svojho milovaného manžela, princa Alberta.
Práve vianočné zvyky jeho nemeckých predkov inšpirovali aj britskú verejnosť, keďže mladý pár krajina milovala. Podobne ako oni, začali si Briti v domácnostiach umiestňovať zdobené vianočné stromčeky namiesto zvyčajnej čečiny a imela.
Okrem stromčekov zdobia schodiská nekonečné girlandy dopĺňané zamatovými mašľami a farebnými guľami, ktoré krásne ladia so zlatými zábradliami. Na stromčekoch si zvedavé oko ihneď všimne ozdoby v podobe kráľovskej koruny, koča alebo erbu Windsorovcov. Samotné vešanie výzdoby zaberie personálu niekoľko pracovných dní.
Ďalšie vianočné stromčeky, napríklad aj obrovský umelý strieborný stromček, má rodina v jedálni v Sandringhame. Kráľovná Alžbeta necháva svoje pravnúčatá, aby pomáhali pri zdobení. Jeden z najväčších stromčekov má však umiestnený v Sále sv. Juraja vo Windsorskom zámku. Šesťmetrový smrek pochádza priamo zo zámockého parku a je skutočne dôstojným symbolom Vianoc.
Najprv sa otvoria darčeky
Kráľovná si uctieva svoje nemecké korene aj pri darčekoch. Tie sa rozbaľujú už na Štedrý deň po čaji o piatej, teda dokonca pred štedrou večerou. Zvykom je dávať si niečo malé a veselé, preto si Alžbeta pod stromčekom našla od jedného z vnukov aj vtipnú kúpaciu čapicu.
Prvý sviatok vianočný je venovaný nielen spoločnej bohoslužbe, ale aj spoločenským hrám. Rodina rada hráva šarády. V tento deň je tradične vysielaný aj vianočný príhovor hlavy štátu všetkým jej poddaným na celom svete, a to už od roku 1952. Spočiatku bol vysielaný cez rozhlas a neskôr, od roku 1957, v priamom prenose v televízii. Od šesťdesiatych rokov ho nahráva kráľovná vopred.
Všetci na váhu!
Jedna z tradícií, ktorú iste oželejú mnohí, je rodinné váženie. Kráľovná trvá na tom, aby sa každý člen rodiny pred a po skončení sviatkov odvážil. Túto tradíciu najviac zo všetkých údajne neznášala princezná Diana. Jedinečným zvykom, ktorý Alžbeta dodržiava od svojho nástupu na trón, je vianočná výzdoba až do februára, keď zomrel jej otec Juraj VI. v Sandringhame. V súkromí si zvykla uctiť pamiatku svojho otca a až potom sa vracala za svojimi povinnosťami do Londýna.
Tento rok už po druhý raz budú mať proticovidové opatrenia vplyv aj na kráľovské Vianoce. Alžbeta II. tiež dostala od svojich lekárov príkaz šetriť sa. Vzhľadom na to, že má už 95 rokov, bude chcieť byť obklopená deťmi a ich potomkami. Po jej boku sa iste objaví syn Charles s manželkou Camillou i ostatné deti, teda princ Edward a princezná Anna a ich rodiny. Na oslavy tiež prídu princ William s manželkou Kate a ich troma deťmi, zatiaľ čo chýbať bude jeho brat Harry s rodinou, ktorý ostáva v ďalekej Kalifornii.