Boja sa dopadu na cestovný ruch
Iné krajiny zatiaľ čakajú, aký bude konsenzus na európskej úrovni, a k týmto štátom sa zatiaľ radí aj Slovensko. „Čo sa týka dĺžky predĺženia alebo skrátenia platnosti, to je predmetom rokovaní na medzinárodnej úrovni v rámci európskych štátov. V prípade zmeny v tejto oblasti budeme následne informovať,“ uvádza náš rezort zdravotníctva. Dokonca aj krajiny, kde si už stanovili nové pravidlá pre platnosť COVID pasov, pripúšťajú, že ak vznikne celoeurópska dohoda na tom, ako by mali pravidlá v tejto oblasti fungovať, prispôsobia sa a svoje aktuálne nastavenie zmenia.
Takáto dohoda sa pritom očakávala už koncom tohto týždňa, nakoniec sa však debata posúva aj na budúci týždeň. Európska komisia sa spolu s expertmi z oblasti zdravotníctva z jednotlivých členských krajín prikláňa k tomu, aby sa platnosť COVID pasov stanovila plošne na deväť mesiacov. Podľa bruselských kuloárov sú však zatiaľ proti najmä východoeurópske krajiny, ktoré sa obávajú, že toto opatrenie bude mať devastujúci dosah na cestovný ruch.
Kde všade už skrátili platnosť?
- Česká republika
Už začiatkom decembra rozhodli o skrátení platnosti očkovacích preukazov na 9 mesiacov, opatrenie začne platiť od januára.
- Francúzsko
Platnosť COVID pasov skrátia dokonca len na sedem mesiacov, rozhodnutie nadobudne účinnosť 15. januára.
- Cyprus
Očkovacie preukazy majú po novom platiť tiež len sedem mesiacov.
- Grécko
Pre väčšinu populácie by mali COVID pasy platiť 7 mesiacov, no pre dôchodcov dokonca ešte o mesiac menej.
- Dánsko
O skrátení lehoty platnosti uvažujú aj Dánsko a ďalšie krajiny, no pripúšťajú, že svoje rozhodnutie môžu upraviť, keď sa zrodí spoločná dohoda na európskej úrovni.