Ministerstvo školstva viní rezort financií, ten zas odporúča obrátiť sa na ministerstvo školstva. Učitelia, ktorí sú podľa vlády popri zdravotníkoch najväčšou prioritou, sa nevedia domôcť adekvátneho finančného ohodnotenia a začínajú hroziť ostrým štrajkom. Je možné, že aj pokiaľ by pandemická situácia umožnila prezenčné vyučovanie, školy by v januári zostali aj tak zatvorené, tentoraz vďaka štrajku učiteľov?
V roku 2016 demonštrovali neuveriteľných šesť týždňov a vymohli si od vlády aspoň aké-také ústupky. Keďže vláda na ich požiadavky nereaguje, hrozí, že sa opäť rozhodnú pritvrdiť. Štrajk učiteľov je stále viac skloňovanou možnosťou. Na štrajkovú pohotovosť, ktorú ohlásili odborári v školstve a vede, však zatiaľ jednotlivé ministerstvá reagujú skôr vlažne.
„To, čo pozorujem, je taký pingpong medzi ministerstvami financií a školstva, v rámci ktorého sa jeden minister vyhovára na druhého,“ hovorí pre Nový Čas líder protestov z roku 2016, prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.
Nevkusné divadlo
Pripomína, ako súčasný minister financií Igor Matovič ešte pred niekoľkými rokmi vyhlasoval, že vstúpi do vládnej koalície iba ak sa budú zvyšovať platy učiteľom každý rok o 10 %. „Podobne sa vyjadroval aj minister školstva. Ako keby im zrazu vypadla pamäť,“ sťažuje sa Crmoman.
Minister školstva Branislav Gröhling pritom odborárov aspoň v rétorickej rovine podporuje. „V tomto sme zajedno. Dlhodobo už od leta, či už odborári alebo následne aj ministerstvo školstva, presadzujeme zvyšovanie platov učiteľov,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Podľa Crmomana však ide len o rétorické cvičenia a „skutek utek“. „Tie ich vyhlásenia, že minister školstva podporuje naše požiadavky, alebo že minister financií s nami sympatizuje, nie sú vôbec úprimné. Minister školstva povie, že podporuje naše požiadavky, iba keď sa ho na to spýtajú novinári,“ hovorí šéf učiteľskej komory.