Doterajšie opatrenia vlády podľa nej nič neriešia. Konštatovali to v pondelok v Banskej Bystrici zástupcovia aliancie v rámci akcie Pohreb cestovného ruchu.
„Cestovný ruch je pandémiou nového koronavírusu postihnutý najviac. Že vakcína je sloboda a riešenie, neplatí, lebo sme zasa zatvorení. Dodržiavame všetky hygienické opatrenia, odvádzame povinné odvody, rezervy sme už minuli,“ reagoval Michal Kič, riaditeľ horehronského hotela Partizán, s tým, že sme krajinou Európskej únie, ale na rozdiel od ostatných krajín sa u nás nesmú otvoriť prevádzky.
Podľa Veroniky Šiklovej, členky prezídia Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska, pomoc vlády by mala prichádzať tak rýchlo, ako dokáže zatvárať gastroprevádzky.
Ako dodal prezident Aliancie slovenskej gastronómie Viliam Pavlovský, po druhej vlne pandémie odišlo z gastrosektora už okolo 40.000 ľudí a číslo bude ešte narastať. Podnikatelia minuli už svoje rezervy, sú zadlžení a vláde dávajú jasné požiadavky. Ak do štvrtka (16. 12.) neuspejú, nevylučujú, že svoje prevádzky otvoria v režime OP i napriek zákazu.
„Gastrosektor je ako jediný nielen neoprávnene zatvorený, ale najmä neadekvátne kompenzovaný. Diskriminácia podnikateľov preto vyústila do regionálnych protestov. Gastro tak vláde adresuje poslednú výzvu na plnohodnotné kompenzovanie sektora, v opačnom prípade hrozí aj napriek pretrvávajúcemu lockdownu protest. Je to už štvrtýkrát, čo zostali počas pandémie zatvorení. Ani jediný raz pritom nedostali vyjadrenie k tomu, ako ich zatvorenie prispelo k zníženiu šírenia pandémie,“ konštatoval Pavlovský.
Podľa Kiča v cestovnom ruchu pracuje viac ako 120.000 ľudí a ďalších 100.000 pracuje v jeho nadväzných odvetviach. Ich obraty sú nulové.
„Vláda hovorí len o tom, že môžeme čerpať príspevok na zamestnanca, nikto z kompetentných však už nepovie, že 21 percent z neho zaplatíme vo forme dane z príjmu a 50 percent vrátime štátu vo forme odvodov,“ upozornil Kič.
„Toto nie je pomoc, je to len kompenzovanie za zákaz podnikať, na ktorý majú prevádzky zo zákona právo,“ doplnil Pavlovský s tým, že kombinácia okamžitého zvýšenia Prvej pomoci, preplácania nájmov a zvýšenia dotácie z ministerstva dopravy z aktuálnych 10 % na 20 % tržby s platnosťou od novembra, čo je navyše priamym odporúčaním Európskej komisie, je na prežitie gastroprevádzok nevyhnutná.