Už dávno by odišli
Členov konzília sa zastávajú aj mnohí odborníci, ktorí v konzíliu nepôsobia. „Pôvodný návrh konzília je často na míle vzdialený tomu, čo nakoniec platí,“ povedal lekár Peter Sabaka. „Môžeme dokonca aj nesúhlasiť s niektorými návrhmi, to je na odbornú debatu, ale za tieto zmätky v balíčkoch opatrení nesú zodpovednosť výlučne politici,“ pritakáva aj matematik Richard Kollár. Obaja sa zhodli aj na tom, že ak by oni boli v konzíliu, po Sulíkových výrokoch by sa vzdali členstva.
S ďalšími odborníkmi už konzultujeme
Zuzana Krištúfková, epidemiologička, členka konzília
- Konzílium ako poradný orgán ministra zdravotníctva často konzultuje svoje odporúčania aj so sociológmi, aj s psychológmi, veľmi úzko spolupracujeme tiež s analytikmi z Inštitútu zdravotníckych analýz pri Ministerstve zdravotníctva SR. Analytici sú zodpovední za čísla, ktoré vypočítajú, a epidemiológovia ako dvojatestovaní lekári sú zodpovední za zdravie verejnosti.
Ako funguje konzílium
- Konzílium je poradným orgánom ministra zdravotníctva, ktorý mu radí v čase pandémie.
- Je zamerané na riešenie epidemiologickej situácie a navrhovanie opatrení z medicínskeho hľadiska.
- Minister sa jeho návrhmi môže, ale aj nemusí riadiť, on sám hovorí, že sa nimi do veľkej miery riadi.
- Konzílium nie je jediným vládnym orgánom, ktorý by mal riešiť pandémiu - existuje tiež pandemická komisia, v ktorej sú zastúpení odborníci z mnohých ďalších rezortov a oblastí, v minulosti fungoval aj Ústredný krízový štáb.
- Konzílium tvoria štyri epidemiologičky, dvaja infektológovia a pediatrička, traja z jeho členov sú zároveň aj členmi pandemickej komisie.