V košickom Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) používajú pri prevoze covidových pacientov špeciálny biovak. Vďaka tejto pomôcke dokážu zachovať chod väčšiny pracovísk a zabezpečovať aj bielu medicínu.
Tento biovak odporúčali a schválili regionálni hygienici v Košiciach a v praxi ho využili už mnohokrát. „V našom zdravotníckom zariadení bezpečne prevážame pacientov podozrivých z vysoko nebezpečnej nákazy, medzi ktoré v tejto dobe nepochybne patrí ochorenie COVID-19. Chránime tak zdravie našich pacientov a zamestnancov,“ uviedla hlavná verejná zdravotníčka VÚSCH Karin Zeisbergová.
Ako vysvetlila, biovak slúži na dočasnú izoláciu, zabraňuje následnému šíreniu infekcie počas transportu pacienta v rámci ústavu na konkrétne oddelenie. Šetrí tiež čas pri následnej dezinfekcii priestorov, pri čistení sa tak nemusí prevádzka nemocnice odstaviť na desiatky minút. A ako to funguje?
„Samotný vak vytvára akýsi kyslíkový stan, ktorý pomáha pacientom s nedostatočným okysličením krvi efektívnejšie dýchať. Jeho súčasťou je špeciálny filter, ktorý zabezpečuje kompletnú antiinfekčnú ochranu,“ doplnil vedúci lekár covidového oddelenia VÚSCH Matej Moščovič. Biovak bol pôvodne určený pre posádky rýchlej lekárskej pomoci, no vo VÚSCH ho mierne upravili podľa vlastných potrieb. Keďže jeho použitie je jednoduché, personál rýchlo zaškolili a používajú ho denne.
Zaujímavosti o vaku
- operačný čas do 10 hodín
- čas nabíjania 3 hodiny
- životnosť do 500 cyklov
- pri hlave pacienta sú 2 prachové filtre a pretlakový ventil
- pri nohách pacienta sú jednotky s dvomi kombinovanými fitrami
- po bočných stranách sú otvory pre ruky zdravotníkov