Ženevské súdy začali trestné stíhanie v kauze "pranie špinavých peňazí za priťažujúcich okolností" v auguste roku 2018 po zverejnení článkov v tlači, v ktorých sa uvádzalo, že bývalý španielsky kráľ údajne dostával nezákonné provízie. Vzniklo vtedy podozrenie, že provízie súviseli s podpisom zmluvy španielskych spoločností na výstavbu vysokorýchlostnej železničnej trate medzi saudskoarabskými mestami Medína a Mekka.
Podľa denníka Tribune de Geneve ženevská prokuratúra v pondelok oznámila, že prípad uzatvára, lebo "vyšetrovanie dostatočne nepreukázalo súvislosť medzi sumou prijatou zo Saudskej Arábie a uzavretím zmlúv na výstavbu vysokorýchlostného vlakového spojenia". Trovy súdneho konania vo výške 200-tisíc švajčiarskych frankov (192-tisíc eur) však musia uhradiť obžalovaní, vrátane bývalého španielskeho kráľa.
Nateraz nie je jasné, či zastavenie vyšetrovania vo Švajčiarsku bude mať vplyv na kauzy v Španielsku, kde je Juan Carlos I. vyšetrovaný pre možné prijímanie úplatkov zo Saudskej Arábie, za využívanie platobných kariet k účtom mexického podnikateľa Allena Sanginésa-Krausa v rokoch 2016-18 a pre možné daňové úniky.
Juan Carlos I. vládol v Španielsku od novembra roku 1975 do júna roku 2014, keď sa trónu vzdal v prospech svojho syna, súčasného kráľa Filipa VI. Juan Carlos má odvtedy titul emeritný kráľ. Trónu sa vzdal s nádejou, že jeho syn napraví povesť kráľovskej rodiny, ktorú jej svojou korupčnou kauzou pokazil kráľovský zať.
Juan Carlos I. sa roky tešil rešpektu obyvateľov Španielska, ale o časť popularity prišiel v roku 2012, keď sa v čase ekonomickej krízy vydal aj s milenkou na poľovačku na slony do Botswany. Toto bol aj moment, keď španielske médiá prestali tolerovať panovníkove mimomanželské aféry. Juan Carlos I., ktorý v januári oslávi 84. narodeniny, žije odvlani v Spojených arabských emirátoch, ale bez svojej manželky, kráľovnej Sofie.