TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Z novely tiež vyplýva, že raz za päť rokov sa má preverovať, či nenastali dôvody na odňatie licencie. Zbrojný preukaz má naďalej platiť desať rokov. Zmeny majú nastať aj pri kategóriách zbraní.
"Cieľom návrhu zákona je dosiahnutie rovnováhy medzi záväzkom zabezpečiť určitú slobodu pohybu niektorých strelných zbraní a ich hlavných častí v rámci Európskej únie na jednej strane a potrebou kontrolovať túto slobodu primeranými bezpečnostnými zárukami na druhej strane," tvrdia autori novely. Zamedziť má zneužívaniu strelných zbraní na trestnú činnosť súvisiacu najmä s teroristickými útokmi.
Medzi zbrane kategórie A – zakázané zbrane – sa majú zaradiť ďalšie druhy zbraní, ktoré sú v súčasnosti v nižších kategóriách. Ponechať sa tiež majú zbrane kategórie A, B a C, ktoré boli upravené na zbrane kategórie D v ich pôvodných kategóriách z dôvodu, že tieto zbrane boli jednoduchou úpravou opätovne sfunkčnené a boli použité pri teroristických činoch.
Novelizácia tiež umožňuje nadobúdanie streliva s expanznou strelou držiteľovi skupiny A zbrojného preukazu (na ochranu osoby a majetku) na základe udelenej výnimky. "Podmienkou na jej udelenie bude držba, okrem skupiny A zbrojného preukazu, aj skupiny E zbrojného preukazu. V súčasnosti je práve držiteľ skupiny E zbrojného preukazu oprávnený používať toto strelivo do krátkych zbraní na športové účely, teda ho môže bežne používať na športovú streľbu aj bez udelenej výnimky," píše sa v materiáloch k novele.
Vypúšťa sa tiež povinnosť držiteľa zbrojného preukazu skupiny A, skupiny B alebo skupiny F preukazovať dôvod pri žiadosti o vydanie nového zbrojného preukazu. Umožniť sa tiež má streľba z vybraných zbraní kategórie A, kategórie B a kategórie C držiteľmi zbrojných preukazov skupiny F (na múzejné a zberateľské účely). V zákone upravili poslanci aj to, že zbrojná licencia skupiny E zahŕňa aj vzdelávacie účely.