Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.12.2021 15:50 | Správy | Domáce správy

Bývalí ministri zdravotníctva kritizujú schválenú reformu nemocníc: Čoho sa obávame najviac!

Bývalí ministri zdravotníctva kritizujú reformu nemocníc a ambulantného sektora, ktorú v utorok (14. 12.) schválila Národná rada (NR) SR.

Systém podľa nich potrebuje reformu, ale nepáči sa im jej finálna podoba. Andrea Kalavská si navyše myslí, že reforma sa napokon do praxe nepretaví. Kalavská pripomenula personálnu aj finančnú poddimenzovanosť rezortu, nemocnice sú podľa jej slov po materiálno-technickej stránke v katastrofálnom stave a cesta pacienta nie je zadefinovaná. Reformu zdravotníctva považuje za potrebnú, má ale obsahovať jasné pravidlá a adekvátne financie.

"Obávam sa však, že reforma zostane len na papieri a do praxe sa nepretaví. Zase zvíťazí populizmus nad efektívnym riešením krízy. Prijatá reforma dáva ministerstvu veľkú moc, a tým aj priestor na jej zneužitie. To, aká vo finále bude, závisí od vykonávacích predpisov," uviedla pre TASR Kalavská. Pripomína, že treba komunikovať s regiónmi, odborníkmi, všímať si analýzy, dáta, odbornosť a nie politiku. Reforma, ktorú za jej pôsobenia na ministerskom kresle navrhovala, bola podľa jej slov viac trhová, pravicová a dávala dôraz na kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Ivan Uhliarik si myslí, že reforma nerešpektuje geografické a regionálne špecifiká Slovenska a nezohľadňuje nedostatočný ambulantný sektor. Myslí si, že ide o hazardovanie so zdravím obyvateľov niektorých regiónov. "Aj v regiónoch je potrebné zvládnuť infarkt, úraz či pôrod, a to sa takouto narýchlo ušitou reformou od zeleného stola nemusí dať zabezpečiť," uviedol pre TASR. Obáva sa zahltenia veľkých centier malými výkonmi, čo povedie k predĺženiu čakacích dôb. Bez posilnenia ambulantného sektora môže podľa neho dôjsť k zásadnému zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Tomáš Drucker podporuje reformy, ktoré zlepšia výsledky v zdravotníctve, reálnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacienta, ale nie chaos. "Nepodporujem chaos a výstrely, ktoré lepšie výsledky nezaručia, iba zväčšia práve mieru chaosu a nijak nezlepšia dostupnosť zdravotníctva pre občanov," povedal pre TASR Drucker. Schválené zmeny podľa neho viac krivia súčasný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ministerstvu zdravotníctva Drucker vyčíta, že nevyužilo systém zdravotných poisťovní, ani nenavrhlo, či chce zdravotné poisťovne zrušiť. Vláda by podľa neho mala najskôr riešiť zlepšenie ambulantného sektora, ktorý je dnes pre pacientov vzdialený, a mnohokrát práve preto zbytočne končia v nemocniciach.

Richard Raši vidí v schválenej reforme rušenie akútnych lôžok v regiónoch. Obáva sa zhoršenia zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosti.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Kanadský premiér Mark Carney
Kanadský premiér bez okolkov o problémoch s USA: Staré časy sa skončili...
Kráľ Karol III.
Kráľ Karol III. skončil v nemocnici: Komplikácie v liečbe rakoviny!
Vladimir Putin.
Putin prehovoril o Trumpovom pláne prevziať Grónsko: Je to vážne!
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio
Drsné praktiky Rubia: Za účasť na protestoch odobral víza stovkám študentov
Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy
Francúzsky exprezident má problém so zákonom: Hrozí mu 7 rokov v base!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský prezident Vladimir Putin.
Z úst Zelenského zazneli šokujúce slová: Putin čoskoro zomrie! A tým sa...
Ruský prezident Vladimir Putin
Putin odhalil hrozivé plány: Ruských vojakov presúva do ďalšej oblasti!
Mužovi sa pred políciou podarilo skrývať takmer 30 rokov.
Foto
Pedofil bol na úteku skoro 30 rokov: Stačila jedna vec a konečne je za mrežami!
Ilustračné foto.
Ako odpovie Európa na Trumpove clá na autá? Tvrdé slová europoslanca
Na snímke zverejnenej ukrajinským ministerstvom pre mimoriadne situácie hasiči hasia požiar po ruskom útoku v Charkove 24. marca 2025.
Dodržuje sa dohoda o neútočení na energetickú infraštruktúru? Ukrajina prehovorila
Na snímke poslanec NR SR Rudolf Huliak (SNS).
Huliak o zložení Rady ministra pre šport: Chcem byť prelomový...
Talianska premiérka Giorgia Meloniová
Meloniová odmieta vyslanie vojakov na Ukrajinu: Je dôležité pokračovať v spolupráci s USA