Nedostatok personálu, plesnivejúce steny a zápach moču na chodbách. Aj to je stav, v akom sa aktuálne nachádzajú niektoré slovenské nemocnice. Ich reforma má ambíciu ho zmeniť, po mesiacoch diskusií prešla slovenským parlamentom len veľmi tesne.
Tieto nedostatky musia doriešiť
- Najväčšie výhrady sa týkajú toho, že vláda súbežne nerieši aj reformu ambulancií, v ktorých podľa šéfa LOZ Petra Visolajského už onedlho nebude mať kto robiť, keďže stále viac lekárov je tesne pred dôchodkom.
- Ambulancie podľa kritikov nie sú dnes pripravené na to, aby mohli prebrať lôžka, ktoré sa v rámci reformy budú rušiť.
- Hoci cieľom je, aby nemocnice každej úrovne boli rozložené rovnomerne po celom území Slovenska, podľa kritikov bude tento cieľ veľmi zložité naplniť.
- Môže sa tak často stávať, že pacienti budú za zdravotnou starostlivosťou cestovať ďalej ako dnes, tým viac v prípade špecializovanej starostlivosti.
- Opozičné strany a Sme rodina hovoria často aj o rušení nemocníc, autori reformy však opakujú, že žiadne nemocnice sa nebudú rušiť, iba transformovať. Aj v tých najmenších (komunitných) nemocniciach majú byť urgentná starostlivosť, jednodňová chirurgia či postele na akútnu hospitalizáciu.
Čo odklepli poslanci
- 31. marca 2022 vzniknú správy národných parkov, ktoré budú patriť priamo pod ministerstvo životného prostredia.
- Hneď na ďalší deň prejdú pod správu Budajovho rezortu Pieninský národný park a Slovenský raj, ide totiž o jediné dva parky, ktoré majú hotové zonácie.
- Okrem toho nastane čiastočná fúzia Štátnych lesov TANAP-u so Správou Tatranského národného parku a Správou Pieninského národného parku.
- Vo zvyšných 6 národných parkoch prejdú pod štátnych ochranárov zatiaľ len územia v 4. a 5. stupni ochrany. Na územiach s 3. stupňom ochrany, ktorých je veľká väčšina, najprv prebehne zonácia. Šlo o ústupok Sme rodina, ktorá však za zákon aj tak nezahlasovala.